28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Stypendia bankowej Fundacji dla studentów KUL

Ocena: 0
1842

Szesnastu studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymało stypendia od Fundacji PKO Banku Polskiego. Stypendyści są laureatami konkursu ogłoszonego z okazji 100-lecia uczelni. Ich zadaniem było opracowanie autorskiej koncepcji i planu rozwoju KUL na kolejne stulecie.

fot. arch. Fundacji PKO Banku Polskiego

– PKO Bank Polski jako największa instytucja finansowa w Polsce nie może nie myśleć o przyszłości. Stawiamy więc na rozwój i edukację i nie możemy żałować środków, aby inspirować młodzież do poszukiwania nowych rozwiązań. To powinna być strategia wszystkich instytucji finansowych – mówiła podczas uroczystości wręczenia symbolicznych czeków na 9 tys. zł dla każdego z laureatów Małgorzata Głębicka – prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

 

Sto lat!

Podczas gali zarówno przedstawiciele Banku jak i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nawiązywali do początków istnienia obu instytucji. – Pierwsza inauguracja na KUL-u odbyła się 8 grudnia 1918 roku, a już w lutym 1919 roku postała Pocztowa Kasa Oszczędności. Obie instytucje są tymi, które od początku działalności wspierały kraj – KUL poprzez kształcenie młodych ludzi w duchu tradycji, zaś PKO udzielając wsparcia finansowego – stwierdził Jan Karwański, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Lublinie, zwracając się do laureatów i władz uczelni reprezentowanych przez rektora księdza profesora Antoniego Dębińskiego i prorektora do spraw studenckich księdza profesora Andrzeja Kicińskiego.

Wyraził też nadzieję, że przynajmniej część laureatów zasili szeregi pracowników PKO Banku Polskiego. – Co roku przyjmujemy kilkudziesięciu absolwentów lubelskich uczelni. Będąc wśród was, młodych, liczę, że skończywszy studia przyjdziecie też do nas do pierwszej pracy i serdecznie was zapraszam – mówił dyrektor Jan Karwański.

 

Plany na przyszłość

Na konkurs z okazji 100-lecia uczelni wpłynęło ponad 80 propozycji. Studenci, w swoich pracach dotyczących wizji rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podkreślali tradycję i patriotyczne wychowanie oraz kładli nacisk na badania. Na przykład student II roku psychologii biznesu Piotr Guz optował za rozwojem laboratoriów psychologii eksperymentalnej i technologii IT. Jego zdaniem szczególnie ten drugi kierunek może ułatwić przyszłym absolwentom start na rynku pracy. Podobny kierunek rozwoju KUL-u widzi studentka IV roku psychologii biznesu i zarządzania Klaudia Gorczyca. Jej wizja zmian na uczelni wiąże się z rozwojem badań laboratoryjnych oraz promocją uniwersytetu. Paweł Robak przyszłość swojej Alma Mater wiąże z większym udziałem studentów w badaniach naukowych prowadzonych przez kadrę dydaktyczną. Dziękując w imieniu stypendystów sponsorowi stypendiów – Fundacji PKO Banku Polskiego – podkreślił on fakt, że wreszcie znalazł się ktoś, kto uwierzył w młodych ludzi. – Fundacja PKO Banku Polskiego dała się przekonać ich wizji rozwoju KUL-u. To bardzo ważne, bo nadal niewiele osób jest w stanie zaryzykować i tworzyć warunki do realizacji wizji stworzonych przez nas, czy naszych rówieśników – mówił Piotr Robak.

Rektor KUL-u, ksiądz profesor Antoni Dębiński zapewnił, że nagrodzone prace będą wnikliwie studiowane nie tylko przez pracowników działu rozwoju uczelni, ale i przez niego. – To znakomity pomysł – z jednej strony stypendia będą wspomagać działalność osób zdolnych, inteligentnych, społecznie zaangażowanych, a z drugiej ich zaangażowanie owocuje esejami na temat przyszłości KUL-u- i to jest ich autorski wkład do refleksji nad rozwojem naszej Alma Mater. Bardzo się cieszę, że nastąpiła ta koincydencja – podkreślał ks. rektor Antoni Dębiński.

Laureaci konkursu „Stypendium Jubileuszowe 100-lecia KUL" ufundowanego przez Fundację PKO Banku Polskiego: Paulina Dawidek, Jakub Drozd, Michał Dworski, Klaudia Gorczyca, Piotr Guz, Rafał Kazik, Jacek Kochaniec, Maria Kościowska, Aleksandra Kujawa, Mateusz Ligocki, Agnieszka Małyska, Magdalena Pietnoczko, Paweł Robak, Natalia Turek, Piotr Zawadzki, Anna Zych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter