8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świadectwa o abp. Hoserze

Ocena: 5
634

Odejście ks. abp. Henryka Hosera do domu Ojca to dla Polski i Kościoła duża strata. Będzie brakowało tego mądrego Kapłana o wielkiej wiedzy i sile ducha. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać, Panie! R.I.P.

fot. xhz

Taki wpis zamieścił na Twitterze prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zmarłego Arcybiskupa wspominają duchowni i świeccy.

– Jego doskonałe przygotowanie od strony medycznej i duchowej sprawiało, że stawał zawsze w obronie życia jako największego daru od Boga. Żył nauką Kościoła i tę naukę głosił. Stąd uczestniczył w synodzie poświęconym rodzinie. W Konferencji Episkopatu Polski był przewodniczącym Komisji ds. Bioetycznych i przypominał, czym jest życie i jakimi wartościami powinno być wypełnione. Dlatego doświadczał również krytyki ze strony tych, którzy nie akceptują prawa Bożego i nauczania Kościoła – powiedział KAI abp Tadeusz Wojda, który od 40 lat znał śp. abp. Hosera.

– Abp Hoser był wysokiej klasy ekspertem znającym sztukę medyczną, dlatego jako lekarz doskonale znał ludzką naturę, a jako kapłan nauczanie Kościoła. Łączył te dwie dziedziny, wyznaczając współczesnemu człowiekowi drogę, którą należy podążać – dodał abp Wojda. – Jednocześnie jawił się jako osoba nietuzinkowa. Poprzez jego posługę rodziło się wiele dobra w Polsce, Paryżu, Rwandzie, Belgii, Rzymie i Medjugoriu, dokąd pojechał jako wysłannik papieża. Dzisiaj Medjugorie jest ogromnie wdzięczne za jego posługę. Trzeba więc i nam dziękować Bogu za dar jego życia, a jednocześnie przypominać to, czym żył i co głosił, bo jest to piękna i bogata spuścizna duchowa, kulturowa, ludzka, misyjna – zaznaczył abp Wojda.

„Był człowiekiem mądrym, prawym, o głębokiej, otwartej na dialog duchowości, a zarazem kimś o niezwykłym uroku osobistym. Bardzo cenił także zdanie ludzi świeckich. Każde spotkanie z nim pozostawiało silne wrażenie” – napisał o abp. Hoserze prezes KAI Marcin Przeciszewski.

– To był naprawdę bardzo wyjątkowy człowiek. Znał nie tylko choroby ciała, ale także choroby duszy, potrafił rozmawiać z ludźmi, był otwarty, potrafił słuchać – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak i dodał, że odejście abp. Hosera „bardzo dotknęło go osobiście”. – Wiele razy prosiłem go o radę, o dobre słowo, i nie pamiętam ani jednej sytuacji, gdy w swojej ogromnej życzliwości nie chciałby mi pomóc.

„Odszedł dobry człowiek, dobry biskup” – napisał na swoim profilu po śmierci abp. Hosera o. Dariusz Kowalczyk SJ.

„Ogromnie przykro… Abp Hoser odszedł do Domu Ojca. To była wspaniała kapłańska służba i piękne świadectwo życia. W ostatnim czasie odpowiadał za Medjugorie. Zmarł 13., w dzień Matki Bożej Fatimskiej… Symbole i znaki” – napisała Marzena Nykiel, redaktor naczelna portalu wpolityce.pl.

– Dla swych zakonnych współbraci abp Henryk Hoser był wielkim autorytetem – podkreślił z kolei przełożony warszawskiej prowincji pallotynów ks. Zenon Hanas. – Tracimy człowieka, który autentycznie żył naszym pallotyńskim charyzmatem. Bardzo często w swoich misjach, które podejmował w różnych zakątkach świata, powtarzał nam pallotynom, że nasz charyzmat można realizować na różne sposoby: będąc misjonarzem, lekarzem czy biskupem posłanym przez papieża w różne zakątki świata.

Ks. Józef Lasak, pierwszy radca generalny w zarządzie generalnym pallotynów w Rzymie, który z abp. Hoserem znał się blisko 40 lat, powiedział o nim w wywiadzie dla PAP: – Umiał patrzeć na historię swojego życia, Kościoła, historię ojczyzny w perspektywie wiary; był pogodzony z Bożą wolą, nie bał się śmierci – powiedział PAP. Był człowiekiem niezwykle zintegrowanym wewnętrznie, którego charakteryzowała głęboka wiara. Emanował z niego ogromny spokój, świadomość tego, kim jest, do czego został powołany, jaki sens i cel ma jego życie. Przez te blisko 40 lat, kiedy miałem różne wątpliwości, pytania dotyczące wiary – jako człowiek, który wiernie szedł za głosem Boga, abp Hoser był dla mnie punktem odniesienia.

– Był pewny, że Bóg jest większy niż zło, niż zły duch – tak ks. Lasak tłumaczy zawołanie biskupie abp. Hosera: „Maior est Deus” (Bóg jest większy). – Słowa te pozwalały mu przyjmować i akceptować to, co przynosiło codzienne życie, w tym także doświadczenia trudne, cierpienie – powiedział zakonnik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Wtorek, II Tydzień Adwentu
Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
Oto nasz Pan Bóg przyjdzie z wielką mocą.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter