29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Syryjskie dzieci nadziei

Ocena: 0
3069

Obchodziliśmy 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy. Dzięki raportom ONZ wiemy, że jest dziś 65 mln uchodźców, w tym wiele dzieci. Międzynarodowy Dzień Dziecka też jest w kalendarzu w czerwcu. I nic z tego nie wynika.

Syria, która została rozdarta wojną, płacze codziennie po swoich dzieciach. Melchicki biskup miasta Homs, które zostało wyzwolone po latach zażartych walk, bp Abdo Arbach, powiedział: „Mamy już dosyć wojny, dzieła zniszczenia, handlu dziećmi. Chcemy żyć. Pragniemy dać naszym dzieciom dobre wychowanie. (…) Nigdy nie zgodzimy się na to, by żyły pozbawione miłości z dala od swoich domów” – i zaapelował do wspólnoty międzynarodowej: „Niech ta wojna się skończy, niech oni zaczną wreszcie przestrzegać postanowień Karty praw człowieka oraz Karty praw dziecka. Boże, podaruj nam pokój!”.

Homs, pomimo ponurej rzeczywistości, jest jakimś znakiem nadziei. Jeszcze w grudniu 2013 r. abp Silvanus Petros Al-nehmeh, metropolita Homs i Hama, powiedział organizacji Open Doors: „Przeżywamy obecnie największe zbrodnie przeciwko chrześcijanom, jakie można sobie wyobrazić. Chrześcijańskie miasta całkowicie opustoszały, a wioski zostały zniszczone. W obliczu zamachów islamistów, które są coraz bardziej wzmacniane przez dżihadystów zza granicy, zadajemy sobie pytanie: gdzie są nasi bracia i siostry w wierze, gdzie są politycy z całego świata, którzy podnoszą swoje głosy i wstawiają się za nami?”.

Przywódcy katoliccy i prawosławni w Syrii uczcili Międzynarodowy Dzień Dziecka jako wspólny Dzień Modlitw o Pokój. Inicjatywa ta wypłynęła ze strony Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Kirche in Not, którego przedstawiciele, wraz z przedstawicielami Kościoła prawosławnego, w kwietniu odwiedzili przedstawicieli wszystkich Kościołów w Syrii. Kampania modlitewna dzieci jest jednym z pierwszych owoców tych spotkań. Przywódcy katoliccy i patriarchowie prawosławni w kraju wystosowali wspólny apel, w którym zaprosili chrześcijan na całym świecie, aby włączyli się duchowo w tę modlitwę o pokój. Napisali w nim: „Dzieci w naszym własnym kraju, w Syrii, są braćmi i siostrami cierpiącego Jezusa. Pięć lat temu zostały one wciągnięte przez okrutną wojnę, są ranne, a nawet zabijane. Wiele z nich straciło swoich rodziców i wszystko, co było im bliskie. Wiele dzieci urodziło się w czasie wojny i nigdy nie zaznało spokoju, a ich łzy i cierpienia wołają do nieba”.

Jak relacjonuje PKWP, w Homs po raz pierwszy od czasu oswobodzenia miasta zorganizowano publiczne święto z udziałem najmłodszych. Ponad 700 ubranych na biało dzieci spotkało się z katolickimi i prawosławnymi biskupami w mieście, które niegdyś było oblężone i w którym w kwietniu 2014 r. zamordowano jezuitę o. Fransa van der Lugta. Podobne uroczystości miały miejsce również w Damaszku, Tartusie, Marmaricie i Aleppo. Jakby na przekór odgłosom wystrzałów i wybuchów dzieci postanowiły wyrazić swoją ufność. „Mamy nadzieję, że inicjatywa, z którą wyszły te dzieci, zostanie podjęta przez ich wielu rówieśników na całym świecie, które włączą się w modlitwy o pokój” – powiedział przedstawicielom PKWP maronicki biskup Latakii i Tartusu Antoine Chbeir.

Trudno jednak patrzeć z nadzieją na Syrię. Fanatyczny wymiar toczącego się konfliktu religijnego-dokonującego się na wielu płaszczyznach naraz jest czynnikiem, który uczynił z chrześcijan, jako etniczno-religijnej mniejszości, grupę najbardziej narażoną na przemoc, ale terroryści islamscy nie oszczędzają tak naprawdę nikogo. ISIS w swej oficjalnej propagandzie wyjaśnia, że „bojownikom” wolno gwałcić wzięte do niewoli kobiety niebędące muzułmankami (dla sunnitów będą to zatem nie tylko chrześcijanki, ale także szyitki, jazydki, a nawet Kurdyjki, które są przecież jednocześnie sunnitkami). Z powodu toczącej się wojny wiele kościołów uległo zniszczeniu, w niektórych przypadkach celowemu. Nie da się przedstawić pełnej listy ataków na chrześcijan w Syrii, stąd też Open Doors podaje tylko część tych najbrutalniejszych: 23 lutego 2015 r. ISIS zaatakowało 35 asyryjskich wiosek położonych wzdłuż rzeki Chabur w prowincji Al-Hasaka, w północno-wschodniej Syrii. Według danych Assyrian International News Agency (AINA) bandyci porwali ponad 250 osób, a 3 tys. Asyryjczyków wywieźli z wiosek. Większości z nich nie udało się wrócić. Wszystkie kościoły w tych wioskach zostały splądrowane, skonfiskowane lub też całkowicie zniszczone. Na trzech zakładnikach 23 września 2015 r. dokonano egzekucji. Część porwanych, głównie ludzi starszych, odzyskała wolność, jednak do grudnia 2015 r. ponad 300 asyryjskich chrześcijan wciąż była przetrzymywana przez ISIS. W Syrii zginęło już 400 tys. ludzi, z czego 14 tys. to dzieci, a 9 tys. to kobiety.

Tomasz Korczyński
Autor jest doktorem nauk, pracownikiem Instytutu Socjologii UKSW
fot. Open Doors

Idziemy nr 27 (561), 3 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter