29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szkoła bez LGBT+

Ocena: 0
2250

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Ani z materiałów, ani od koordynatora projektu nie udało mi się uzyskać informacji o prowadzących zajęcia wykraczających poza to, że wszyscy są seksedukatorami, niektórzy dodatkowo pedagogami, psychologami, seksuologami. Do jakich organizacji przynależą? Jak mówi koordynator Anna Michalska, szkolą ich „twórcy skryptów i ulotek”. W materiałach dla prowadzących instytucjami, które mają oni polecać uczniom w dalszych ich dociekaniach czy problemach, są wyłącznie „lokalne lub ogólnopolskie organizacje działające na rzecz osób LGBT+”.

O szacunku wobec tych, którzy jako wierzący katolicy chcą korzystać z naturalnych metod planowania rodziny, jest w materiałach dla prowadzących tylko raz. Ale nie o proporcje tu chodzi, bo każdy orientuje się, jakie wartości przekazują programy edukacji seksualnej tego typu.

Takie programy finansowane są ze środków publicznych, w dodatku pod płaszczykiem programów ochrony zdrowia. Jednak zamiast straszyć, lepiej byłoby zwiększać świadomość rodziców, że mają prawo odmówić udziału swoich dzieci w zajęciach, jeśli ich miasto ma je w planach.

 


RODZICE, CZUWAJCIE!

Wracajmy do Warszawy. Stowarzyszenie Ordo Iuris przyznaje, że w domysłach o potajemnym wprowadzeniu przez stołeczny ratusz edukacji seksualnej do szkół powołuje się na doniesienia medialne. – Trudno opierać się na dokumentach miasta, bo nie ma do nich dostępu – mówi Dariusz Stępień z OI. – Kilka tygodni po podpisaniu Deklaracji LGBT+ prezydent Trzaskowski twierdził, że od września uczniowie będą poddani seksedukacji, dotarliśmy do informacji, jakoby podręcznik miało pisać Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, ale centrum ją zdementowała.

Podejrzewane przez Ordo Iuris o współautorstwo podręcznika Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” także odżegnuje się zarówno od tego, jak i od współpracy z miastem. Ratusz ucina spekulacje: – Nie ma w Warszawie takiego programu i takich zajęć nie będzie –mówi Ewa Rogala z biura prasowego urzędu miasta. Wspomina o realizowanych programach antyprzemocowych. Rodzice, którzy chcą posłać na nie dzieci, powinni doczytać, o jaką przemoc chodzi.

Dariusz Stępień podkreśla, że Deklaracja LGBT+ rzeczywiście nie jest aktem prawnym, ale przestrzega, że za jakiś czas ktoś może się na nią powołać i w sposób pozakonstytucyjny – zaznacza – wdrażać jej przesłanie.

W sprawie deklaracji i edukacji krytyczne stanowisko wielokrotnie zajmował Rzecznik Praw Dziecka. Na początek września zaplanowana jest także debata między nim a Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

MEN zastrzega: – Organizacje pozarządowe mogą prowadzić działalność w szkołach tylko za zgodą dyrektora szkoły po uzyskaniu pozytywnej opinii rady rodziców – mówi Anna Ostrowska z biura prasowego resortu. – Jeśli rodzice wiedzą, że dziecko w szkole uczestniczy w wydarzeniu niezgodnym z uznawanymi przez nich wartościami, mają prawo zgłosić sprzeciw do dyrektora szkoły lub placówki, ostatecznie – kuratorowi oświaty.

Jak podkreśla przedstawicielka MEN, podpisana przez władze Warszawy Deklaracja LGBT+ jest niezgodna z konstytucją, prawem oświatowym, podstawą programową i ustawą o samorządzie. – W systemie oświaty nie występuje ktoś taki jak „latarnik” – mówi. – Prezydent, jako organ prowadzący szkoły, nie ma prawa narzucać rodzicom wartości, w duchu których mają być wychowywane ich dzieci.

– Warto być czujnym – mówi Dariusz Stępień. – Ja od mojego dziecka dowiedziałem się, że na lekcji plastyki pani wychwala twórczość artysty, podkreślając jego homoseksualizm. Czyżby w dzieciach miało to ukształtować przekonanie „homoseksualizm = piękno”? Formalnie indoktrynacji na rzecz LGBT+ nie ma, ale mamy w tym zakresie „szarą strefę”. My chcemy odsłonięcia kurtyny. Z urzędu miasta otrzymaliśmy np. informację, że nie jest on w stanie wydobyć od szkół danych organizacji pozarządowych prowadzących tam zajęcia, bo naruszałoby to autonomię tych szkół. Takiej informacji można dochodzić od samej szkoły i do tego rodziców zachęcam.

Ordo Iuris zebrał wymaganą liczbę podpisów do przeprowadzenia konsultacji społecznych na temat edukacji seksualnej w warszawskich szkołach. – 7 września ma być decyzja, ale mamy świadomość, że prezydent może odmówić zorganizowania konsultacji pod byle pozorem lub zaprosić na nią tylko wybrane strony, np. Ordo Iris jako wnioskodawcę, ale rodziców już nie – mówi Dariusz Stępień.

Warto trzymać rękę na pulsie, choć na razie nikt do seksedukacji dzieci nie zmusza. – Pamiętajmy jednak, że w Niemczech początkowo także były to zajęcia dobrowolne – przestrzega Dariusz Stępień – a w tej chwili są obowiązkowe.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter