18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szkoła po katolicku

Ocena: 0
490

– Szkoły katolickie wychowują dzieci i młodzież do „bycia dla drugich”, do „wyobraźni miłosierdzia” – mówi s. Maksymiliana Wojnar

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z s. Maksymilianą Wojnar z Rady Szkół Katolickich rozmawia Monika Odrobińska

 

Na co mogą liczyć rodzice w szkołach katolickich?

Jeden z księży dyrektorów szkół diecezjalnych podczas debaty dotyczącej promocji szkół podzielił się tym, co robią jego nauczyciele: „Modlimy się, aby przyszli do nas uczniowie, abyśmy mogli im usłużyć”. Szkoły katolickie starają się o taką właśnie postawę służby młodemu człowiekowi na drodze jego rozwoju osobowego oraz służby rodzicom – pierwszym wychowawcom swoich dzieci. Postawa służby ma źródło w Ewangelii i w przykładzie Chrystusa.

W szkołach katolickich uczymy się nieustannie postawy, którą głosi Kościół. Jak nauczał Benedykt XVI: „Tradycja widziała w nauczaniu, a ogólniej w wychowaniu, konkretny przejaw miłosierdzia duchowego, będącego jednym z pierwszych dzieł miłości, które Kościół (…) ofiaruje ludzkości. I jest rzeczą niezwykle słuszną zastanowienie się w tych naszych czasach, co zrobić, aby ta (…) misja wspólnoty Kościoła (…) była aktualna i skuteczna”. W tym kontekście misja szkoły katolickiej jest w naszych czasach bardzo potrzebna.

 

Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 798) mówi, że „rodzice powinni kierować swoje dzieci do szkół zapewniających katolickie wychowanie”. Jak to rozumieć?

Kanon 798 ma jeszcze drugie zdanie: „Jeśli nie mogą tego uczynić, mają obowiązek sami zatroszczyć się o to, by dzieci poza szkołą otrzymały należne wychowanie katolickie”.

Warto wspomnieć także kan. 793, który mówi o obowiązku i zarazem prawie rodziców do wychowania potomstwa. Natomiast, jak dalej mówi Kodeks, rodzice katoliccy mają ponadto obowiązek i prawo dobrania takich środków i instytucji, przy pomocy których mogliby lepiej zadbać o katolickie wychowanie swoich dzieci.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (649), 18 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły