29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szkoły zamknięte? Pomoże TVP i internet.

Ocena: 0
898

Dwutygodniowa przerwa od zajęć w przedszkolach, szkołach i na uczelniach nie jest „kolejnymi feriami”. Jak więc uczniowie i studenci mają wykorzystać ten czas na naukę? Z pomocą przyszła telewizja publiczna.

Ze względu właśnie na potrzeby przedszkolaków, uczniów, studentów, ale i nauczycieli oraz rodziców, TVP ABC oraz TVP Kultura zmieniły swoją ramówkę na "edukacyjną".

Kanał dziecięcy TVP ABC zaprasza w godzinach 8:00-13:00 na codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w różnym wieku. Wśród wielu propozycji Anteny jest m.in. emitowany codzienne program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką

- czytamy na stronie kanału TVP ABC. Najmłodsi znajdą tam także takie programy jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, )Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.

Z kolei kanał TVP Kultura uruchomił specjalne pasmo edukacyjne dla rodzin - literatura, sztuka i muzyka.

Codziennie w godzinach 13.00 – 17.00 antena przybliży młodym widzom filmy, spektakle Teatru Telewizji i seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur, np.: „Szatan z siódmej klasy” w reż. Kazimierza Tarnasa, „W pustyni i w puszczy” w reż. Władysława Ślesickiego, „Zemsta” w reż. Andrzeja Wajdy oraz „Niezapomniany Leonard Bernstein – spotkania z muzyką”, „Poczet królów polskich” i „Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii”.

Wszystkie swoje edukacyjne propozycje TVP ABC oraz TVP przedstawiać będą bez bloków reklamowych.

Ministerstwo Edukacji liczy też bardzo na naukę przez internet.

Ciekawy repertuar dla dzieci i młodzieży będzie dostępny również w serwisie vod.tvp.pl i tvp.pl. W wyeksponowanym module będą do wyboru filmy fabularne i dokumentalne, seriale oraz programy rozrywkowe

- informuje TVP.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaapelowało do dyrektorów szkół, by przygotowali się do możliwości prowadzenia przez nauczycieli zajęć online.

Wyślemy do szkół komunikat wskazujący na portale, z których można skorzystać nauczając online – zapowiedział w piątek 13 marca minister Dariusz Piontkowski. Przyznał jednak, że nauczaniem online nie będą mogli zostać objęci wszyscy uczniowie, ponieważ nie każdy dom jest objęty szybkim internetem.

Piontkowski podkreślił również, że nauczycielom należy się dodatek za gotowość do pracy, dodał jednak, że powinni oni tę gotowość wypełniać chociażby, jak wskazał, przygotowując materiały online dla swoich uczniów.

Mam sygnały, że nauczyciele z własnej inicjatywy zaczynają organizować pracę zdalną z uczniami

– zaznaczył.

Piątek jest ostatnim dniem, w którym przedszkola i szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi. Od poniedziałku wszystkie placówki oświatowe w kraju będą zamknięte, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Nauczyciele będą w gotowości do pracy, natomiast nie będą musieli przychodzić do szkoły. Za ten czas będzie im się należeć wynagrodzenie.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, szef MEN pytany, czy szkoły powinny szykować się na wydłużenie roku szkolnego, przyznał, że mamy obecnie sytuację nadzwyczajną: zagrożenia zdrowia i życia, a szkoły zostały zamknięte profilaktycznie, by zapobiegać możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Ta dwutygodniowa przerwa nie powinna zakłócać przebiegu roku szkolnego

– ocenił minister.

Pytany, co z egzaminami, jeśli przerwa od zajęć zostanie wydłużona, stwierdził, że to zależy od rozwoju sytuacji.

Jeśli taka przerwa miałaby znacznie się wydłużyć, wtedy będziemy podejmowali decyzję

– oświadczył.

Dlatego wprowadziliśmy przepis do specustawy, przyjętej przez Sejm praktycznie przez wszystkie partie politycznej, dający możliwość zmiany organizacji roku szkolnego ze względu na zagrożenie życia czy zdrowia obywateli

– podkreślił szef MEN. Dodał, że rządzący skorzystają z tego przepisu, „jeśli będzie taka potrzeba”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter