29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy

Ocena: 0
1854
Projekt Szlachetna Paczka realizowany w ramach stowarzyszenia "Wiosna" poszukuje wolontariuszy. Zgłaszać można się poprzez stronę internetową www.szlachetnapaczka.pl.
2015-08-13 13:49
mrp / Warszawa (KAI), mz
 
W tym roku stowarzyszenie "Wiosna" organizuje XV edycję projektu Szlachetna Paczka. Inicjatorem i pomysłodawcą jest duszpasterz akademicki ks. Jacek Stryczek. – Szlachetna Paczka przywraca taki podstawowy wymiar pomagania, że to człowiek spotyka człowieka. Kiedy on widzi w tym drugim człowieku dobro, to mówi może sobie jednak poradzę, może wyjdę z tego świata – komentuje ideę pomocy w projekcie ks. Jacek.

– Jeśli ktoś chciałby zaangażować się w tę akcję, jednak ma obawy, czy podoła wyzwaniu, odpowiadam: próbuj – mówi w rozmowie z KAI Anna Dąbrowska, lider rejonu Warszawa-Rembertów. – Szlachetna Paczka to projekt, który ściśle opiera się na współpracy, w myśl maksymy "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Każdy z nas daje od siebie to, co ma do zaoferowania: niektórzy – pieniądze, inni swój czas, swoje umiejętności, talenty. Dopiero we współpracy jesteśmy w stanie zrealizować ideę mądrej pomocy – dodaje Anna.

Projekt zakłada, iż otrzymanie paczki będzie dla rodziny impulsem do zmiany. – Chodzi o to, by w wyniku pomocy ludzie zaczęli sobie sami radzić w życiu – wyjaśnia pomysłodawca akcji. – Szlachetna Paczka jest impulsem, energią, jaką przekazujemy tym, którzy muszą po prostu w siebie uwierzyć, aby stanąć na nogi i uwierzyć w swój ogromny potencjał. Przekazujemy innym rzeczy, ale tak naprawdę dajemy im siłę, coś czego nie da się kupić – mówi Aleksandra Kania, wolontariuszka poprzedniej edycji.

Wolontariat w ramach akcji jest ukierunkowany na spotkanie z drugim człowiekiem. – Bezpośredni kontakt z osobą, której się pomaga i osobą pomagającą jest niesamowitym przeżyciem. Sprawianie radości, będąc łącznikiem wspierającego ze wspierającym, jest radością samą w sobie – opisuje swoje przeżycia Radosław Kucharz, wolontariusz kilku edycji projektu.

Żaneta Kruk, jedna z wolontariuszek, wspomina o dwóch wymiarach spotkań z rodzinami. – Szlachetna Paczka dla mnie jako dla wolontariusza to nie tylko niesienie pomocy w sposób materialny, ale również poznawanie ciężkiej sytuacji, w jakiej rodzina się znalazła. Staram się dodać otuchy rodzinom, które nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia. Akcja ta jest dla mnie misją, w której staram się pokazać rodzinie drogę do lepszej przyszłości, działanie to może zmienić ich życie na lepsze.

Szlachetna Paczka nie opiera się jedynie na wolontariuszach odwiedzających rodziny. Jest to cały sztab ludzi. Nad pracą wolontariuszy + Super W, czuwają koordynatorzy wojewódzcy i regionalni, a także liderzy. W ramach projektu działają też osoby zajmujące się organizacją, a także jego promocją. Zgłaszając się na wolontariusza można też zostać asystentem ds. wdrożeń, który zajmuje się szkoleniem wolontariuszy. Można też pełnić funkcję specjalisty ds. opisów. Specjalista sprawdza opis rodziny stworzony przez wolontariusza, zanim trafi on do bazy dostępnej dla darczyńców. Rekrutacja na specjalistów otwarta będzie w późniejszym terminie.

Akcja stowarzyszenia "Wiosna" łączy zarówno wolontariuszy jak i darczyńców. Darczyńca wybiera daną rodzinę po otwarciu bazy. Zawiera ona opisy rodzin uwzględniające ich bohaterstwo w zmaganiu z problemami, a także ich potrzeby. Darczyńca ma za zadanie przygotować paczkę, która spełni najważniejsze potrzeby rodziny. – Paczka mobilizuje do współpracy – mówi ks. Jacek. – Wielu ludzi mówi, że nie myśleli przed zrobieniem paczki, że są takimi wspaniałymi ludźmi w swoich międzyludzkich relacjach. Znają oni się często tylko zawodowo, a nie z serca. Przecież ludzie do pracy też przychodzą z sercem – dodaje prezes "Wiosny".

Darczyńcami zostają osoby prywatne, instytucje czy też osoby, których coś łączy np. klasy, duszpasterstwa akademickie czy też jakieś koła zainteresowań. Do projektu jako darczyńcy włączyło się wiele organizacji i osób życia publicznego w tym m.in. papież Franciszek, para prezydencka – Bronisław i Anna Komorowscy, Jerzy Dudek wraz z drużyną Realu Madryt, Tomasz Majewski, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Mariusz Czerkawski, Anna Mucha, Grzegorz Turnau, Anna i Robert Lewandowscy, Julia Kamińska, Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i Luiza Złotkowska.

– Paczka to dla mnie suma małych gestów, których na co dzień nie zauważamy – stwierdza aktorka Anna Mucha. – W Szlachetnej Paczce bardzo podoba mi się też to, że wszyscy potrzebujący są wcześniej zweryfikowani. Mam pełne zaufanie do wolontariuszy, którzy chodzą, sprawdzają, szukają, naprawdę dogłębnie poznają historię tych ludzi. To mnie najbardziej ujmuje, za to Paczkę pokochałam – dodaje.

Ubiegłoroczna, XIV edycja "Szlachetnej Paczki" zjednoczyła niemal milion Polaków. Pomoc otrzymało 19 580 rodzin. Wolontariuszy było około 12 tys. Jedną paczkę przygotowywało średnio 36 osób.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter