18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szlakiem Pierwszej Kadrowej

Ocena: 0
990
W Krakowie od 3 do 6 sierpnia niezwykle uroczyście obchodzono setną rocznicę Legionowego Czynu Niepodległościowego, czyli wymarszu I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów, by walczyć o wolną Polskę podczas I wojny światowej. W pierwszym dniu obchodów pokazem musztry paradnej na krakowskich Błoniach, gdzie 3 sierpnia 1914 roku została sformowana I Kadrowa, rozpoczął się Piknik Ułański z m.in. musztrą konną i pokazem władania białą bronią. Wystawiono także widowisko historyczne „Drogi do Niepodległości”.

Dzień później u stóp kopca Józefa Piłsudskiego odbył się capstrzyk i uroczysty Apel Pamięci. Po nim uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej złożyli na kopcu piętnaście urn z ziemią z miejsc związanych z historią Polski. W krakowskim Muzeum Historii Fotografii otwarto czynną do 30 września wystawę „Legionowe kadry. Początki polskiego fotoreportażu wojennego”, prezentującą prace fotografów-żołnierzy dokumentujących legionowe życie.

W kolejnym dniu obchodów na Rynku Głównym zorganizowano 53. lekcję śpiewania pieśni legionowych pod hasłem: „Nie masz to jak Pierwsza, nie”. W tym samym miejscu i czasie odbywał się również Piknik Legionowy, na którym prezentowano m.in. eksponaty z okresu I wojny światowej ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Z kolei w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu odbył się uroczysty apel i czuwanie przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego, a w Katedrze wawelskiej odprawiono pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy.

6 sierpnia, w dokładnie setną rocznicę wymarszu legionistów, otwarto w krakowskim Muzeum Narodowym czynną do końca września wystawę „Legiony Polskie 1914-1918”.

Przede wszystkim zaś z Oleandrów po raz 49. wyruszyło ok. 800 uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Marsz, organizowany jest przez Związek Piłsudczyków we współpracy z władzami Krakowa i Kielc, trwał tydzień i zakończył się 12 sierpnia w Kielcach.

W wielu rocznicowych wydarzeniach uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski oraz wdowa po ostatnim prezydencie Polski na uchodźstwie Karolina Kaczorowska.

Idziemy nr 33 (465), 17 sierpnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter