12 listopada
wtorek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szpieg w komórce

Ocena: 0
552

Izraelski wywiad, Mosad, powszechnie uważany jest za najlepszy na świecie. Ostatnio jednak dał się przyłapać na szpiegowaniu Białego Domu. Najprawdopodobniej jednak stosunki izraelsko-amerykańskie na tym wcale nie ucierpią.

fot. pixabay.com / CC0

Izrael produkuje też znakomite programy szpiegowskie. Pytanie, na ile służące inwigilacji systemy wytwarzane przez te firmy są przez Mosad kontrolowane. A Polska chyba właśnie kupiła taki system – Pegasus.

Mosad został założony w grudniu 1949 r. przez Davida Ben-Guriona, pierwszego premiera Izraela. Pełna nazwa to Instytut ds. Wywiadu i Zadań Specjalnych, a „Mosad” to po prostu „Instytut”. Ale oprócz niego funkcjonują jeszcze dwie gałęzi izraelskich służb specjalnych: Szin Bet, zajmujący się kontrwywiadem i bezpieczeństwem wewnętrznym, a także Aman (lub Haman), wywiad wojskowy. To w sumie ogromna instytucja, mająca na celu jedno: bezpieczeństwo Izraela.

Bo jest to kraj, który od swego powstania musi toczyć nieustanną wojnę: z Arabami na swym terytorium i z arabskimi krajami dokoła, z ich położonymi dalej muzułmańskimi sojusznikami oraz państwami, które je wspierają. Czasami jest to wojna otwarta – i taka trwa bez przerwy z arabskimi organizacjami terrorystycznymi – a czasami zimna, niewidoczna z zewnątrz. Pięć milionów obywateli Izraela narodowości żydowskiej walczy z wieloma milionami przeciwników. I wygrywa – właśnie dzięki sprawnemu wywiadowi i wpływom, jakie ma na całym świecie.

 


PŁASZCZKA OBOK BIAŁEGO DOMU

Jak stwierdzili przedstawiciele administracji amerykańskiej, w ciągu ostatnich dwóch lat Izrael rozmieścił w pobliżu Białego Domu oraz w innych kluczowych miejscach w Waszyngtonie instalacje służące do podsłuchu rozmów telefonicznych. Miniaturowe urządzenia szpiegowskie, znane jako StingRay („Płaszczka”) udają stacje bazowe dla telefonów komórkowych, tak że mogą wykryć ich położenie i najważniejsze informacje identyfikujące użytkowników. Znane jako IMSI-catcher (international mobile subscriber identity-catcher, czyli przechwytywacz unikatowego numeru karty SIM), pozwalają też przejąć treść prowadzonych rozmów lub przesłanych danych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 42 (731), 20 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 listopada

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe św. Jozafata, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 2,23-3,9; Ps 34 (33),2-3.16-17.18-19; Łk 17,7-10
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -