15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sztafeta Pokoleń - pomysł na pomoc osobom starszym przez młodzież

Ocena: 0
79

Sztafeta Pokoleń jest innowacyjnym pomysłem realizowanym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Pomysł na Sztafetę Pokoleń to efekt rosnącej konieczności wsparcia osób starszych, samotnych i chorych, które potrzebują kontaktów społecznych i zainteresowania drugiej osoby, często dużo bardziej niż wsparcia finansowego.

Fot. pixabay.com / CC0

Istotą innowacji jest zaspokojenie potrzeby towarzystwa starszej i samotnej osobie poprzez regularne jej odwiedzanie przez zespół złożony z uczniów szkół oraz z osób dorosłych. Uczniowie są zaangażowani w pracę szkolnych kół Caritas, a osoby starsze to członkowie Parafialnych Zespołów Caritas.

Innowacja stanowi próbę odpowiedzi na narastający problem społeczny, jakim jest sytuacja osób starszych, często mało aktywnych i z różnych powodów niezaradnych życiowo, co przyczynia się do ich wykluczenia społecznego. Osoby te po wyprowadzeniu się dzieci i śmierci współmałżonka znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Gorsza sprawność fizyczna utrudnia opuszczanie mieszkania, senior/seniorka stopniowo w coraz większym stopniu staje się zależny/a od pomocy swoich bliskich lub innych osób. Samotność, której towarzyszy poczucie braku sprawczości i coraz gorsze samopoczucie bardzo często prowadzą do depresji. Niemal w każdej rodzinie można spotkać osoby wymagające pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Sztafeta Pokoleń jest jednocześnie skierowana do seniorów potrzebujących wsparcia oraz do wolontariuszy parafialnych zespołów Caritas (PZC) i szkolnych kół Caritas (SKC), którzy widząc wokół siebie osoby starsze, samotne, chore czy niepełnosprawne są gotowi na dotrzymywanie im towarzystwa, regularne ich odwiedzanie i wspólne spędzanie czasu.

Więcej informacji na temat innowacji można znaleźć na stronie internetowej:
https://www.innowacjespoleczne.org.pl/innowacja/sztafeta-pokolen/

Innowacja Sztafeta Pokoleń została przetestowana w dwóch parafiach w Łodzi oraz po jednej w Koluszkach, Pabianicach i Tomaszowie Mazowieckim w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych” realizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” w partnerstwie z Gminą Miasta Gdynia, Miastem st. Warszawa oraz ECORYS Polska Sp. z o.o.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -