29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnice Roztocza

Ocena: 4.8
10214

Polany, na których pasą się dzikie konie, i wodne kaskady. Labirynt lśniących bielą lessowych wąwozów i wzgórza przykryte cieniutkimi wstążkami barwnych pól. I najwięcej słonecznych dni w roku.

Pola o szerokości zaledwie 10 m ciągną się nawet przez 2,5 km.
Są i takie, które mają tylko 4 m szerokości


– Zakochałem się w Roztoczu, urzekła mnie jego przyroda i tak zostałem przewodnikiem – mówi Paweł Plenkiewicz. Ten piękny, spokojny region z przyrodniczymi zagadkami przez długi czas był rzadko odwiedzany przez turystów. Nazwa obejmuje tereny w południowo-wschodniej Polsce i zachodniej Ukrainie, między Wyżyną Lubelską a Wyżyną Podolską, i wiąże się z charakterem krajobrazu. Pasmo ciągnących się przez 180 km wzniesień po stronie polskiej z satelity wygląda jak porozcinany licznymi wyżłobieniami teren. A co kryje Roztocze?

 

 

Szumy, sopoty, szypoty

Osobliwością Roztocza, tym, czego nie ma nigdzie indziej w Polsce, są serie małych wodospadów. – Na pasie wzgórz od Kraśnika do Lwowa przebiega widoczna w terenie granica między płytami tektonicznymi Europy Wschodniej i Zachodniej. Płynąca w tym miejscu woda odkrywa krawędzie dwóch płyt. Płyta zachodnioeuropejska jest nieco obniżona w stosunku do wschodnioeuropejskiej, dlatego woda spada z jednej krawędzi na drugą, jakby zeskakiwała po schodkach. Nazwy szumy, sopoty czy szypoty wzięły się od dźwięku wydawanego przez spływający strumień. Szumy można zobaczyć w trzech rezerwatach. Ten najsłynniejszy – nad Tanwią koło Suśca – tworzy mocno skumulowaną grupę wodospadów. Na odcinku 400 m liczy aż 22 skalne progi. Zachęca do wyjęcia aparatu i uwiecznienia niezapomnianych widoków. Warto też odwiedzić szumy w spokojniejszym i bardziej kameralnym miejscu, w malowniczym Rezerwacie Szum koło Górecka Kościelnego. Trzeci rezerwat, Czartowe Pole, znajduje się w miejscowości Hamernia. Chroni rzekę Sopot, a na odcinku z wodospadami uroku pocztówkowego kadru dopełnią ruiny papierni z XVIII w. Każdy z rezerwatów utworzonych dla ochrony szumów ma swoje osobliwości, dlatego warto odwiedzić wszystkie trzy.

 

 

– Wycieczki udają się zwykle w rejon Krasnobród–Zwierzyniec–Szczebrzeszyn, a to zaledwie wstęp do Roztocza – mówi Paweł Plenkiewicz, licencjonowany przewodnik. – Ta mniej polecana, nieodkryta część to południe regionu. Kto się tam uda, nie będzie zawiedziony – zapewnia Paweł Plenkiewicz.

Józefów jest stolicą geograficzną Roztocza – znajduje się dokładnie w centrum regionu. Można tu znaleźć trzeciorzędowe skamieliny i kamieniołom czynny od XVII w. do dziś. Z racji swojej urody stał się ulubionym miejscem na sesje ślubne. W tym kamieniołomie odbywali ćwiczenia nasi żołnierze przed wyjazdem do Afganistanu. Susiec, wcześniej Suszec, to miasto z dawnym zagłębiem metalurgiczno-hutniczym, powstałym z ordynacji Zamoyskich. Bogactwem Roztocza środkowego są rudy darniowe żelaza, z których po przetopieniu wyrabiano naczynia. Stąd okoliczne miejscowości noszą dziś nazwy: Huta, Hamernia, czyli kuźnia, Paary i Suszec. To właśnie zasoby rud żelaza w glebie sprawiają, że roztoczańskie rzeki po deszczu lub wiosną mają rdzawobrązowe zabarwienie. Dla turystów jednak bardziej praktyczną informacją będzie to, że okolice Suśca mają największą w Polsce liczbę słonecznych dni w roku.

– Trzeba jednocześnie pamiętać, że pogoda na Roztoczu potrafi zmieniać się bardzo szybko. Ten region odnotowuje największą ilość opadów rocznych. Ale jeśli przyjdzie ulewny deszcz, po 15 minutach może zaświecić słońce – wyjaśnia Paweł Plenkiewicz.

Roztocze południowe – od Narola do granicy polsko-ukraińskiej – to teren wyludniony po akcji „Wisła”, mało poznany przez turystów. Warto tu zajrzeć do kompleksu Lasów Monastyrskich – przekonuje do wizyty w tej części Roztocza Paweł Plenkiewicz. Poleca też perspektywę regionu widzianą z najwyższych jego wzniesień: Długiego Goraju – 391,5 m, znajdującego się obok wyższego o metr Krągłego Goraju czy Wielkiego Działu.


W lessowym wąwozie

By nacieszyć oczy krajobrazem, można przejechać wąską, ale bardzo malowniczą trasą ze Szczebrzeszyna do Zwierzyńca przez miejscowości Wywłoczka i Topólcza. Typowa perspektywa Roztocza Środkowego, czyli pofalowane wzgórza pocięte wąskimi zagonami, dobrze rozpościera się ze skłonów tuż przy Rezerwacie Bukowa Góra w kierunku wsi Sochy. To niezwykle malowniczy widok, przypominający wzorzystą pasiastą tkaninę, zwłaszcza kiedy dojrzewają zboża. – Wioski w dolinach położone były ciasno jedna obok drugiej. Kiedy dzielono ojcowiznę, pole cięto na coraz węższe pasy – wyjaśnia Paweł Plenkiewicz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter