20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnice Ziołowego Zakątka

Ocena: 0
4473

Gorejący krzew Mojżesza, warkocze i pantofelki Matki Bożej, krzew, pod którym schronił się Jonasz… Ziołowy Zakątek jest jak rajski ogród – niedaleko, na Podlasiu.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Znajduje się na terenach zwanych „zielonymi płucami Polski”, w Korycinach. Zakątkiem jest tylko z nazwy; na 15 hektarach rozciąga się Podlaski Ogród Botaniczny z największą kolekcją roślin leczniczych w Polsce i z roślinami biblijnymi. Miododajne kwiaty przyciągają owady, wabią motyle, które całymi stadami unoszą się nad grządkami lawendy i jeżówki. Jest tu kilka odrestaurowanych XIX-wiecznych chat z białymi, ażurowymi zdobieniami okiennic, z malwami i słonecznikami pod oknami. Na jednym z domów tabliczka informuje o tradycyjnym wypieku chleba, na innym – o rzemiośle ceramicznym. Z zagrody dobiega beczenie owiec i kóz, gęganie gęsi, pianie koguta.

Podlaski Ogród Ziołowy został założony w 2007 r., a już pięć lat później uzyskał status Ogrodu Botanicznego oraz członka Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Rosną tu przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne, wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie, a także w magii i w celach ochronnych.

Jak mówi gospodarz miejsca dr Mirosław Angielczyk, on sam wychował się w środowisku, gdzie zachowywano tradycję. Pamięta, że kiedy rodzice zwozili zboże do stodoły, pierwsze snopy układali na krzyż. Postanowił ochronić pamięć o dawnych zwyczajach, ocalić od zapomnienia architekturę drewnianych chat. Ale także przybliżać innym świat roślin.

 

W biblijnym ogrodzie

Nieopodal XVI-wiecznego kościoła Matki Bożej Jagodnej, nad stawem, znajduje się otoczony murem Biblijny Ogród. Powstał przed dwoma laty, a już udało się zgromadzić tu połowę ze stu roślin występujących w Biblii. W centrum, w kapliczce z pnia drzewa, figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, wokół – kwatery z roślinami. Pięciopalczastymi liśćmi rozkłada się rącznik pospolity, pod którym znalazł schronienie Jonasz. Przy tabliczkach z nazwami znajdują się biblijne opisy. „A Pan Bóg sprawił, że krzew rycynusowy wyrósł nad Jonaszem po to, by cień był nad jego głową i żeby mu ująć jego goryczy”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (670), 12 sierpnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 sierpnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter