27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tam, gdzie śpią Orlęta

Ocena: 5
2594

Miasto-symbol polskich zmagań o niepodległość. Choć dzisiaj Lwów znajduje się poza granicami kraju, warto go odwiedzić, żeby zrozumieć naszą historię i naszą tożsamość.

fot. Piotr Kościński/Idziemy

W setną rocznicę polskiej niepodległości koniecznie trzeba odwiedzić Cmentarz Orląt Lwowskich. Trafia się do niego, idąc od bramy głównej Cmentarza Łyczakowskiego, idąc nieco na ukos w prawo, pod górę. To jedna z najpiękniejszych polskich nekropolii: na wzniesieniu okrągła Kaplica Obrońców Lwowa, poniżej katakumby i dwa pomniki – lotników amerykańskich, ochotników w walkach z bolszewikami oraz Francuzów poległych w obronie Polski. A niżej rzędy białych grobów i dalej centralna mogiła pięciu nieznanych żołnierzy oraz pozostałość Pomnika Chwały. Kolumnadę zniszczyli Sowieci, pozostała środkowa kamienna brama. Przed nią znów postawiono dwa lwy, ale wobec sporu z władzami ukraińskimi wciąż pozostają opakowane w drewniane skrzynie.

Za murem widać pomnik i groby przeciwników Polaków z lat 1918-19, żołnierzy Ukraińskiej Halickiej Armii. To pokazuje, jak skomplikowane były nasze losy. Najpierw z Ukraińcami walczyliśmy. Później w sojuszu z nimi broniliśmy się przed bolszewikami. Wreszcie w 1939 r. miasto zajęli Sowieci. Potem przyszli Niemcy i znów Sowieci, którzy później próbowali zrównać Cmentarz Orląt z ziemią. Gdy powstała niepodległa Ukraina, nekropolię udało się odbudować, ale nie bez sporów o jej kształt z Ukraińcami. Wreszcie dobudowali oni swój cmentarz żołnierzy UHA, jakby przeciwwagę do naszego…

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 26 (664), 1 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 lipca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter