24 września
czwartek
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tęczowa flaga z orłem białym? Znieważenie polskich symboli narodowych

Ocena: 3.9
1855

Podczas marszu równości w Częstochowie, który odbył się w niedzielę była niesiona tęczowa flaga z orłem białym. Ten fakt został zgłoszony na policję jako znieważenie narodowej flagi.

fot. PAP/Waldemar Deska

Zawiadomienie w sprawie znieważenia polskiego symbolu narodowego otrzymała w niedzielę częstochowska policja. Złożył je świadek marszu równości, który odbył się w niedzielę w Częstochowie – podała rzeczniczka tamtejszej policji podkom. Marta Ladowska.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński poinformował w niedzielę po południu na serwisie społecznościowym, że będzie w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o znieważeniu i profanacji symboli narodowych. Kontrowersje wzbudziła niesiona przez uczestników marszu równości tęczowa flaga z białym orłem.

Jak informowała wcześniej podkom. Ladowska, w marszu równości wzięło udział ok. 600 osób, w kontrmanifestacji – kilkadziesiąt. Uczestnicy marszu równości mieli też m.in. transparent z napisem "Tęczochowa", manifestowali ponadto pod hasłami "Częstochowa kolorowa", "Częstochowa jest tęczowa" i "Wolność, równość, tolerancja". Uczestnicy kontrmanifestacji siadali lub kładli się na ziemi, chcąc uniemożliwić przejście. Policjanci musieli użyć siły. Kontrmanifestanci wznosili też okrzyki "Zakaz pedałowania", "Policyjna pała broni dziś pedała" i "Bóg honor ojczyzna".

Częstochowska policja poinformowała, że kilkadziesiąt osób zostało wylegitymowanych, a na uczestników kontrmanifestacji nałożono dwa mandaty za wykroczenia porządkowe – używanie wulgarnych słów. Jedna osoba została pouczona. Dwie osoby zgłosiły, że źle się czują, wezwano do nich pogotowie.

– Będziemy teraz skrupulatnie wyjaśniać wszystkie te wątki, analizować zgromadzony materiał dowodowy. Priorytetem dla policji było zapewnienie bezpieczeństwa, niedopuszczenie do konfrontacji obu grup i to się udało – podkreślia policja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 1,2-11; Ps 90,3-6.12-14 i 17; Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


 

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter