20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Terrorysta, nóż i ciężarówka

Ocena: 0
749

Samotny mężczyzna w biały dzień zabił w Londynie pięć, a ranił około pięćdziesięciu osób, w tym Polaka. Zagrożony był parlament. Londyn został sparaliżowany, rząd działał w trybie kryzysowym.

Pogrzeb policjanta Keitha Palmera, który zginął w zamachu z 22 marca. Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Mężczyzna – później okazało się, że to 52-letni Khalid Masood urodzony w Dartford w brytyjskim hrabstwie Kent – przejeżdżał samochodem przez Most Westminsterski. Niespodziewanie wjechał w grupę idących przez most ludzi, potrącając wielu pieszych, w tym policjantów. Potem uderzył w ogrodzenie parlamentu i wdarł się na teren Westminsteru, atakując nożem policjanta.

To już czwarty w historii zamach na brytyjski parlament. W roku 1974 irlandzkie ugrupowanie Tymczasowa IRA spowodowała wybuch bomby, który ranił 11 osób. W roku 1979 Irlandzka Armia Wyzwolenia Narodowego wzięła na siebie odpowiedzialność za zamach na konserwatywnego polityka Aire’ego Neve’a, który zginął w wyniku eksplozji. Kolejna bomba została znaleziona w lutym 1992 r. w budce telefonicznej nieopodal; nikt nie został ranny. Tym razem Masood działał całkowicie samodzielnie. W roku 2004 ożenił się z muzułmanką i potem przeszedł na islam oraz zmienił nazwisko – poprzednio nazywał się Adrian Russell Ajao.

 

Samotny zamachowiec

Wkrótce po zamachu do jego przeprowadzenia przyznało się Państwo Islamskie. Eksperci uważają jednak, że nie jest to prawda. – Zamach w Londynie nie jest związany z działalnością ISIS – oświadczył Neil Basu z brytyjskich służb antyterrorystycznych – nie ma żadnych dowodów, by Khalid Masood kontaktował się z tą organizacją.

Jednak premier Wielkiej Brytanii Theresa May mówiła deputowanym do Izby Gmin, że brytyjskie służby specjalne, znane jako MI5, badały już w przeszłości Masooda, uznając go za osobą „poboczną” w śledztwie dotyczącym działań terrorystycznych. Później jednak uznały, że nie stanowi zagrożenia. – Nie było żadnych dowodów na to, że zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny – podkreśliła.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (602), 16 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -