16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tornister Pełen Uśmiechów

Ocena: 0
803

20 sierpnia odbędzie się 15. finał ogólnopolskiej akcji Caritas Tornister Pełen Uśmiechów, której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin. W tym roku akcją objęte zostały również dzieci z Syrii i Libanu. W sumie aż 15 tys. dzieci z Polski i z zagranicy otrzyma wyprawki szkolne.

fot. Caritas Polska

Przygotowania do nowego roku szkolnego nierozerwalnie wiążą się z zakupem przyborów i plecaków. Dla wielu rodzin to wydatek przekraczający możliwości domowego budżetu. W szczególnie trudnej sytuacji są rodziny ukraińskie, rodziny uchodźcze, a także zamieszkujące tereny Bliskiego Wschodu. Z tego względu od siedmiu lat Caritas obejmuje akcją również dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wschodzie, dzieci ukraińskie, a od tego roku również dzieci z Syrii i Libanu.

 


W SYRII I LIBANIE

Dramatyczna sytuacja w Libanie oraz spustoszenia wywołane trzęsieniem ziemi w Syrii postawiły pod znakiem zapytania możliwość powrotu do szkół wielu dzieci z tamtego regionu. Obecnie ponad 2 mln syryjskich dzieci nie uczęszcza do szkoły. Również w Libanie wiele dzieci pozostanie w domach, ponieważ część placówek edukacyjnych została zamknięta. W kraju pogrążonym w zapaści gospodarczej rodziców nie stać na czesne. Dla dzieci, które szczęśliwie pójdą do szkoły, problemem będzie brak plecaka, przyborów szkolnych czy książek. Trudna sytuacja ekonomiczna w Syrii i w Libanie nie pozostawia rodzinom wyboru – środki, którymi dysponują, pozwalają pokryć jedynie podstawowe wydatki, takie jak zakup żywności, opłacenie czynszu czy prądu. Tymczasem plecak z pełną wyprawką szkolną to koszt 160 zł, przy czym niewiele więcej wynosi średnie miesięczne wynagrodzenie w Syrii. Odpowiedzią Caritas Polska na tak dramatyczną sytuację w sektorze edukacji są programy pomocowe prowadzone na Bliskim Wschodzie, takie jak Rodzina Rodzinie czy Szkoła Szkole. W tym roku najmłodsi zostaną objęci także akcją Tornister Pełen Uśmiechów, w ramach której na Bliski Wschód trafi 700 kolorowych plecaków z wyprawką szkolną.

 


5 TYS. DZIECI UKRAIŃSKICH

Od kilku lat w ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechów Caritas wspiera także dzieci z rodzin mieszkających za naszą wschodnią granicą, również polskich. W tym roku 2 tys. plecaków z wyprawką – dzięki współpracy z diecezjalnymi Caritas – pojedzie na Litwę, Białoruś i Ukrainę. Z kolei do dzieci ukraińskich mieszkających w Polsce trafi 2300 plecaków poprzez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie. W sumie aż 5 tys. dzieci ukraińskich będzie mogło cieszyć się nowym kolorowym plecakiem wypełnionym przyborami szkolnymi. W plecakach najmłodsi znajdą m.in. zeszyty, długopisy, kredki, farbki, piórniki, bidony czy bloki rysunkowe. Przy czym kilkaset dzieci z Ukrainy będzie mogło odebrać swoje wyprawki podczas tegorocznego finału akcji.

 


WIELKI FINAŁ

Tak jak w latach poprzednich akcja zakończy się wielkim finałem, który tym razem odbędzie się 20 sierpnia na stadionie w Starej Birczy koło Przemyśla. To radosne święto, podczas którego odbędą się liczne koncerty i zabawy oraz uroczyste przekazanie wyprawek szkolnych. Wydarzenie poprowadzi gwiazda i ambasadorka programów Caritas skierowanych do dzieci Ida Nowakowska.

– Podczas tej uroczystości dwóm tysiącom dzieci z województwa podkarpackiego zostaną przekazane plecaki szkolne, w tym 200 wyprawek szkolnych trafi do dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy. Jako wójt gminy Bircza w imieniu wszystkich mieszkańców zapraszam na to szczególne wydarzenie, które już o godzinie 10.00 rozpocznie się na stadionie w Starej Birczy – mówi Grzegorz Gągola, wójt gminy Bircza.

W czasie finału sześcioro dzieci otrzyma plecaki przekazane przez parę prezydencką – każdy ze specjalną dedykacją i wiecznym piórem. Takie wyjątkowe wyprawki pojadą także do Libanu, na Ukrainę i Litwę. Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda od lat wspierają akcję, przekazując najmłodszym wyprawki szkolne, a całe przedsięwzięcie odbywa się pod ich patronatem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter