25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trawniki koło Notre Dame

Ocena: 5
243

Paryskie merostwo przewidziało utworzenie ogólnodostępnych trawników w miejscu historycznych ogrodów katedralnych. Plan zakłada między innymi wycięcie drzew, z których trzy oznaczone są jako „o szczególnej wartości”. Zmianie sprzeciwiają się tysiące Francuzów - podało w czwartek „Le Figaro”.

fot. www.cathopic.com/ku Bogu

Petycję „Sauvons les squares de Notre-Dame!” („Ratujmy skwery Notre-Dame!”), sprzeciwiającą się utworzeniu trawników i stref piknikowych w miejscu ogrodów, będących częścią dziedzictwa Notre-Dame, podpisało 40 000 osób.

Zmiana katedralnych ogrodów związana jest z trwającymi pracami nad odbudową samej katedry Notre-Dame, zniszczonej przez pożar 15 kwietnia 2019 roku.

„Oszczędzone przez ogień, który zniszczył dach Notre-Dame, ogrody katedralne są dziś zagrożone przez projekt paryskiego merostwa” - pisze w „Le Figaro” Didier Rykner, historyk sztuki i założyciel magazynu internetowego „Tribune de l’art”.

Historyk sztuki przypomina, że ponad 81 proc. osób, uczestniczących w zorganizowanych przez władze Paryża konsultacjach społecznych, opowiedziało się za odtworzeniem historycznego wyglądu skweru przy katedrze Notre-Dame.

Utworzony przez prefekta Rambuteau na początku lat 40. XIX wieku, otoczony ogrodzeniem, który pozwala je zamknąć na noc, ozdobiony kwietnikami, z wieloma drzewami, zwłaszcza lipami, regularnie przycinanymi i bogatymi w trzy drzewa oznaczone jako „o szczególnej wartości”, ze starymi ławkami i latarniami, ten ogród pozostawał jednym z najpiękniejszych w Paryżu, jednym z niewielu zarządzanych przez merostwo, który nie był „pomyślany na nowo”, czyli który nie był przekształcony w działkę, z utartymi trawnikami i wielkimi plastikowymi koszami na śmieci

- stwierdził Didier Rykner.

Według władz Paryża nowy projekt ma sprzyjać obecności roślinności w stolicy i pozwolić na przekształcenie dwóch skwerów katedralnych w jeden wielki ogród, otwarty dla wszystkich.

Jeśli chodzi o roślinność, chcielibyśmy zrozumieć, co oznacza, że kwietniki i krzewy całkowicie znikną, aby zostawić jedynie trawniki ogólnodostępne, gdzie będzie można piknikować i usiąść w dzień i w nocy? Wiemy, jak będą wyglądały potem te trawniki, wystarczy zobaczyć, co się dzieje wszędzie, gdzie udostępniono trawniki w Paryżu w miejscach bardzo uczęszczanych, na przykład na Polach Marsowych

- odpowiada Didier Rykner w artykule dla „Le Figaro”.

„Przekształcenie skwerów w strefy ogólnodostępne wymaga usunięcia ogrodzenia, które je otacza i tym samym pozbawienia ich historycznego wyglądu. Czy godnym jest otwarcie w dzień i w nocy skweru, będącego miejscem spokoju i modlitwy, aby przekształcić go w wielką strefę piknikową i imprezową? Wycięcie drzewa o szczególnej wartości po to, by utworzyć strefę piknikową, oto podsumowanie projektu władz Paryża” - twierdzi Rykner.

Z Paryża Julia Mistewicz (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter