31 marca
piątek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Twój 1% może wiele

Ocena: 0
853

Możemy zdecydować, na jaki cel będą przeznaczone pieniądze z naszych podatków.

fot. archiwum FDNT

Przekazywanie wybranej instytucji jednego procentu dochodów nie wymaga od nas dodatkowych kosztów ani pracy. Wystarczy, że w formularzu rozliczeniowym PIT w odpowiedniej rubryce wpiszemy numer KRS wybranej organizacji, a o przekazanie pieniędzy zatroszczy się naczelnik naszego urzędu skarbowego. W usłudze e-PIT jest to jeszcze prostsze, program automatycznie podpowiada nam organizację, której przekazywaliśmy pieniądze rok wcześniej.

Miłosierdzie w przypadku tej darowizny nic nie kosztuje, a przynosi radość darczyńcy i obdarowanemu. Możemy decydować, czy wesprzemy dzieci chore, biedne, niepełnosprawne, osoby starsze, a może poszkodowane przez COVID-19.

 


DZIECI I MŁODZIEŻ

Dziś każdy z nas może napisać nowe zakończenie bajki o dziewczynce z zapałkami. Na krańcach świata misjonarze niosą pomoc dzieciom głodującym i zaniedbanym. Księża marianie w Rwandzie prowadzą ośrodek rekolekcyjno-terapeutyczny dla ofiar wojny, opiekują się też pielgrzymami w Kibeho, a wspiera ich modlitwą i ofiarą Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich. Pallotyni z Fundacji Misyjnej Salvatti pracują w trzynastu krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej, a Salezjańskie Ośrodki Misyjne działają w ponad stu państwach na wszystkich kontynentach.

Maleńka Alice z Wybrzeża Kości Słoniowej długo marzyła o pójściu do przedszkola, ale najbliższe było oddalone o 30 km, dojechać nie było czym. Od świtu do zmierzchu pracowała z rodzicami w polu i pilnowała kóz. Każdego dnia jej rodzina walczyła o przetrwanie. Inne maluchy z wioski całymi dniami szwendały się po zaroślach głodne, narażone na ataki dzikich zwierząt, nie miał się kto nimi zająć, gdy rodzice ciężko pracowali, aby nie zginąć z głodu. Marzenie Alice spełniło się półtora roku temu. W jej wiosce Koundanou, dzięki darowiznom z jednego procentu podatku z Polski, zostało wybudowane przedszkole. Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti zbiera obecnie fundusze na budowę szkoły dla dzieci niepełnosprawnych w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Edukacja jest jedyną nadzieją dla mieszkańców krajów Trzeciego Świata. Niewykształcona ludność skazana byłaby na pracę w polu i bierne oczekiwanie na pomoc z krajów zachodnich, wykształceni obywatele lepiej zadbają o region i własny byt.

Jednak nie tylko w krajach Trzeciego Świata brakuje funduszy na edukację. Wielu polskim dzieciom także trudno jest zdobyć wymarzone wykształcenie.

Agnieszka Kowalik z Węgorzewa jedenaście lat temu ledwie śmiała marzyć o studiach muzycznych w Warszawie. Spełnienie marzenia umożliwiło jej stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Aby otrzymać pomoc materialną, musiała udokumentować bardzo dobre wyniki w nauce i trudną sytuację finansową rodziny. Dzięki pieniądzom ze stypendium mogła odciążyć budżet siedmioosobowej rodziny, opłacić dojazdy do Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie, zakwaterowanie w internacie i wyżywienie. Obecnie ukończyła studia w zakresie dyrygentury chóralnej w Warszawie i studiuje drugi kierunek: dyrygenturę symfoniczno-operową w Bydgoszczy. Prowadzi dwa chóry, uczy dzieci gry na instrumentach. Marzyć o pracy dyrygenta zaczęła na obozie stypendystów Fundacji, gdy podczas Mszy św. usłyszała chór i orkiestrę. – Dzieło Nowego Tysiąclecia pomaga nie tylko materialnie, ale i duchowo – wyznaje Agnieszka. – Na obozie przekonałam się, że jest wielu ludzi, którzy wierzą tak jak ja, chcą się modlić, rozmawiać na tematy religijne. Stworzyliśmy jedną wielką rodzinę i przez te wszystkie lata trzymamy się razem. To dzięki nim nie bałam się przeprowadzek do nowych miast. Dzięki fundacji poznałam Kościół od innej strony, teraz sama chcę go współtworzyć. Przez muzykę można chwalić Boga i docierać do człowieka, ona może dotrzeć do stwardniałych serc. Dlatego zostałam dyrygentem. Już nie boję się marzyć – dodaje.

Centrum Dobrego Wychowania Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Motyczu Leśnym także ma na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do odkrywania swoich talentów i kształtowania postaw patriotyzmu oraz przedsiębiorczości. Prowadzi wiele projektów edukacyjnych, specjalistyczne warsztaty, zielone szkoły, konferencje naukowe.

Fundacja Dorastaj z Nami opieką psychologiczną i edukacyjną obejmuje dzieci żołnierzy, strażaków i ratowników poległych na służbie. Pomaga pokryć koszty zakwaterowania w internatach, dojazdu do szkoły, zajęć pozalekcyjnych, a także dodatkowych terapii wspierających radzenie sobie z emocjami.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca

Piątek, V tydzień Wielkiego Postu
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 10, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter