24 września
czwartek
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Twórcy Błękitnej Armii

Ocena: 0
193

W niedzielę 12 listopada na warszawskiej Pradze-Północ odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą postać generała Józefa Hallera. Uroczystość wpisuje się w obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

Gości powitał jeden z inicjatorów powstania pomnika gen. Hallera na placu jego imieniem – Piotr Rzewuski z Solidarności Walczącej. Następnie odegrano Hymn Narodowy, a ks. Stanisław Małkowski poprowadził modlitwy w intencji Ojczyzny.

Tablicę, która powstała z inicjatywy Solidarności Walczącej i Społecznego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Patriotycznych oraz współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ, odsłonili: poseł Paweł Lisiecki, burmistrz Pragi Północ – Wojciech Zabłocki, kontradmirał Sławomir Ziembiński.

Aktu pobłogosławienia i poświęcenia obelisku z tablicą dokonał ks. Małkowski.

Autorami i wykonawcami pomnika są Zofia i Jan Kubiccy (Kubiccy Studio), którzy jak to określono wykonali dzieło w ekspresowym terminie, bo zaledwie w tydzień od wydania zgody na lokalizację.

Ponieważ w tym czasie nie udało się zrealizować pełnej koncepcji uczczenia wielkiego polskiego generała obelisk wykonano w ten sposób, aby w przyszłości mógł stać się częścią pomnika.

Burmistrz Pragi Północ jako gospodarz wydarzenia przybliżył postać gen. J. Hallera i jego znaczenie historycznie dla Polski i współcześnie dla dzielnicy.

W uroczystości wzięło udział blisko 100 osób, m.in.: Kombatanci ze Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Niezależnych Związków Zawodowych i Stowarzyszeń, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Warszawy.

Uroczystość uświetnił muzycznie zespół „Warszawskie dzieci”, który wykonał utwory patriotyczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 1,2-11; Ps 90,3-6.12-14 i 17; Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


 

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter