23 lipca
poniedziałek
Stwosza, Bogny, Brygidy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Twórcy Błękitnej Armii

Ocena: 0
92

W niedzielę 12 listopada na warszawskiej Pradze-Północ odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą postać generała Józefa Hallera. Uroczystość wpisuje się w obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

Gości powitał jeden z inicjatorów powstania pomnika gen. Hallera na placu jego imieniem – Piotr Rzewuski z Solidarności Walczącej. Następnie odegrano Hymn Narodowy, a ks. Stanisław Małkowski poprowadził modlitwy w intencji Ojczyzny.

Tablicę, która powstała z inicjatywy Solidarności Walczącej i Społecznego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Patriotycznych oraz współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ, odsłonili: poseł Paweł Lisiecki, burmistrz Pragi Północ – Wojciech Zabłocki, kontradmirał Sławomir Ziembiński.

Aktu pobłogosławienia i poświęcenia obelisku z tablicą dokonał ks. Małkowski.

Autorami i wykonawcami pomnika są Zofia i Jan Kubiccy (Kubiccy Studio), którzy jak to określono wykonali dzieło w ekspresowym terminie, bo zaledwie w tydzień od wydania zgody na lokalizację.

Ponieważ w tym czasie nie udało się zrealizować pełnej koncepcji uczczenia wielkiego polskiego generała obelisk wykonano w ten sposób, aby w przyszłości mógł stać się częścią pomnika.

Burmistrz Pragi Północ jako gospodarz wydarzenia przybliżył postać gen. J. Hallera i jego znaczenie historycznie dla Polski i współcześnie dla dzielnicy.

W uroczystości wzięło udział blisko 100 osób, m.in.: Kombatanci ze Stowarzyszenia Łagierników Armii Krajowej, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Niezależnych Związków Zawodowych i Stowarzyszeń, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Warszawy.

Uroczystość uświetnił muzycznie zespół „Warszawskie dzieci”, który wykonał utwory patriotyczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI