30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukryta sieć

Ocena: 0
3502

Człowiek może tworzyć wspaniałe światy, ale też rzeczy przerażająco mroczne

Otwarty internet paradoksalnie ma strefy zamknięte. Zwykłe wyszukiwanie w Google wyświetla setki milionów wyników, a jednak pokazuje nieznaczną tylko część zasobów globalnej sieci. Całą jej zawartość można porównać do góry lodowej, której największa część kryje się głęboko pod wodą. Także globalna sieć skrywa ukryte treści, których nie można znaleźć przez standardowe wyszukiwarki.

O istnieniu sieci TOR (logo – zielona cebula) wciąż wie niewiele osób, chociaż od 2004 r. funkcjonuje ona równolegle do dostępnego dla każdego internetu. Korzystanie z niej wymaga użycia specjalnego programu. TOR działa na połączenia, które odbijają się od wielu serwerów. Dzięki temu możliwe jest anonimowe przeglądanie stron dostępnych jedynie dla użytkowników zainstalowanego pakietu TOR.

Transakcje są tu w dużej mierze anonimowe, a zatem użytkownicy mogą komunikować się bez obaw przed ingerencjami rządowymi lub korporacyjnymi. Dlatego sieć może być wykorzystywana do celów uznawanych za nielegalne w niektórych jurysdykcjach, jak na przykład krytykowanie przywódców państwowych, wymiana materiałów chronionych prawem autorskim czy inne przestępcze działania. W odpowiedzi na zarzuty, że ułatwia prowadzenie działalności niezgodnej z prawem, projekt TOR podkreśla, że wiele osób przestrzegających prawa używa tej sieci w dobrych celach i praktycznie nie ma łatwo dostępnych alternatyw, podczas gdy ci, którzy zamierzają łamać prawo, i tak mają do dyspozycji bardziej efektywne sposoby zachowania anonimowości.

Faktem jest, że w ukrytych obszarach handluje się podrabianymi dokumentami, bazami danych i kontami serwisów aukcyjnych. Można nabyć wszelkiego rodzaju narkotyki, trucizny, broń, drogocenną biżuterię i obrazy. Niektórzy użytkownicy Deep Web wymieniają się informacjami i poradami, jak dobrze zaplanować kradzież lub napad, jak unikać płacenia podatków, jak przemycać towary, jak okradać bankomaty, jak unikać odsiadki, jak przejmować konta bankowe itp. W tej przestrzeni hakerzy oferują swe usługi.

Opisana panorama może przetłaczać. Trochę jak wycieczka pod piwnicami pięknego miasta, gdzie znajdują się cuchnące kanalizacje i buszują szczury… Człowiek w swej wielkości może budować wspaniałe światy, ale też tworzyć rzeczy przerażająco mroczne. Wciąż pozostają przed nim dwie drogi, tak obecne w Piśmie: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon obcym bogom, służąc im, oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie” (Pwt 30, 15.17-18).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter