24 września
czwartek
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

UKSW na fali

Ocena: 0
517

Mam nadzieję, że parlament szybko zajmie się wnioskiem i ogłosi rok 2021 Rokiem kard. Wyszyńskiego. - mówi ks. prof. dr. hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. M. Dziobkowski UKSW

Czy mamy szansę na to, by rok 2021 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Prymasa Wyszyńskiego, o co zabiega UKSW?

– Ufam, że tak się stanie. Na pierwszym posiedzeniu Senatu UKSW nowej kadencji przedstawiłem wniosek, aby zwrócić się do Sejmu RP o ustanowienie roku 2021 Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego. W przyszłym roku będziemy bowiem obchodzić 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci prymasa, który pozostaje wielkim autorytetem moralnym i społecznym, a jego zasługi dla obrony praw człowieka i narodu, dla wolności religijnej i w doprowadzeniu do wolności Polski są ogromne. Prawdopodobnie w przyszłym roku odbędzie się także beatyfikacja prymasa. Uchwała o ustanowieniu roku Stefana kard. Wyszyńskiego przez senatorów UKSW została przyjęta jednogłośnie, przez aklamację, 10 września, a już nazajutrz, 11 września, została złożona w Sejmie. Uchwałę Senatu UKSW poparł także Wielki Kanclerz UKSW kard. Kazimierz Nycz. Mam nadzieję, że parlament szybko zajmie się wnioskiem i ogłosi rok 2021 Rokiem kard. Wyszyńskiego. Nasz uniwersytet, którego prymas jest patronem, na pewno włączy się w działania związane z przyszłorocznymi rocznicami i wydarzeniami.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 38 (778), 20 września 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 30 września 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 1,2-11; Ps 90,3-6.12-14 i 17; Łk 9,7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


 

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter