Turnusy wakacyjne ruchu Spotkań Małżeńskich przypominają rekolekcje i zarazem wczasy grupowe, choć nie są ani jednym, ani drugim.
Uczestnicy mówią o nich „wakacje z Panem Bogiem”. Ruch promuje dialog małżeński, dlatego też rozmowa we dwoje na zadane tematy jest jedynym obowiązkowym punktem programu. Codziennie jest też możliwość udziału we Mszy świętej i krótkiej modlitwie wieczornej z dziećmi. Późnym wieczorem odbywają się zabawy i rozmowy integracyjne dla chętnych dorosłych. Pozostały czas jest przeznaczony dla rodziny – na zwiedzanie, sport, zabawę, opalanie się. Na turnus mogą pojechać małżeństwa z dziećmi lub bez, które uczestniczyły w weekendzie podstawowym Spotkań Małżeńskich i poznały tam zasady prowadzenia dobrego dialogu.
Tatiana i Maciej Florkowie po weekendzie podstawowym chcieli nadal rozwijać swój dialog małżeński, pozostać w tej wspólnocie. Szukali też rekolekcji nad morzem dla rodzin z dziećmi. „Wakacje z Panem Bogiem” spełniały oba te kryteria. Cieszyli się, że mogą zwiedzać, wypoczywać, być blisko Boga, nawiązywać wspaniałe relacje, poważnie rozmawiać, wieczorami śpiewać przy ognisku i pokazać dzieciom, że istnieją ludzie, którzy wyznają podobne wartości jak oni. – To były najbardziej owocne wakacje w naszym życiu – przyznaje Tatiana. – Bardzo dużo dostaliśmy, zapragnęliśmy dawać coś od siebie innym.
Na kolejnym wyjeździe zostali koordynatorami i logistykami: znaleźli ośrodek wczasowy w Grzybowie nad morzem, kapłana chętnego do pomocy i animatorów, zbierali zapisy uczestników, przydzielali im pokoje, planowali wspólne wycieczki i tematy spotkań.
Małgorzata Kędziorska od 30 lat uczestniczy z mężem w wyjazdach wakacyjnych Spotkań Małżeńskich, a od ponad 10 lat koordynuje co roku po kilka takich turnusów. W tym roku będzie logistykiem na turnusie w Skorzeszycach o interesującym tytule „(Samo)wychowanie do odpowiedzialności”, a jej mąż wraz z parą przyjaciół będą animatorami.
Małgorzata, choć kocha spokój, ciszę i lubi spędzać czas w samotności, od lat służy uczestnikom turnusów. Zazwyczaj na ich koordynację poświęcała cały swój urlop. – Patrzę na tych małżonków – przyjeżdżają cisi, onieśmieleni, czasami nawet wyglądają na trochę skłóconych. Na koniec wyjeżdżają zadowoleni, podbudowani, zachęceni do pracy nad sobą i związkiem. Widzę, ile sami z mężem i dziećmi zyskaliśmy na tych wyjazdach. Czasami przychodziło zmęczenie, zwątpienie, marzyłam o wyjeździe na zwykłe wczasy, ale dzięki nauce dialogu pokonaliśmy wiele kryzysów małżeńskich – mówi.
Więcej informacji na stronie www.spotkaniamalzenskie.pl.