29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: Sąd Najwyższy poparł teksańskie prawo zabraniające aborcji

Ocena: 0
638

1 września tuż przed północą, większością głosów 5-4 Sad Najwyższy Stanów Zjednoczonych poparł prawo stanu Teksas zabraniające dokonywania aborcji „od momentu kiedy można rozpoznać aktywność serca (płodu)”, czyli od mniej więcej 6 tygodnia ciąży. (Takie prawo obowiązuje też w kilkunastu stanach rządzonych przez republikanów, ale w Teksasie stało się przedmiotem debaty).

fot.arch.www.idziemy.pl

Agencja Reutera nazwała to orzeczenie „wielkim ciosem w prawa aborcyjne, co zarazem stwarza przestrzeń na dalsze prawa zabraniające większość aborcji…Jest to kamień milowy, na który od dziesięcioleci czekali przeciwnicy aborcji.” Prawo to pozwala nawet zwykłym obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów a nawet „szoferów dowożących do kliniki aborcyjnej.” Według organizacji „Texas Right to Life” decyzja ta oznacza, że „w Teksasie praktycznie już nie dokonuje się aborcji.”

Dziennik New York Times (NYT) w obszernym artykule na ten temat: „Zamieszanie w Teksasie w związku z wejściem bezprecedensowego prawa” pisze, że zmienił się „krajobraz stanu”: kliniki aborcyjne zanotowały dramatyczny spadek zgłoszeń. A odwrotnie - „Centra Pomocy Matkom w kryzysie” rejestrują zwiększoną ilość porad telefonicznych i wizyt zainteresowanych osób. Z drugiej strony nie przestają działać fundacje aborcyjne, które finansują aborcję poza Teksasem. Nowojorska gazeta cytuje Janę Pinson, z „Centrum Pomocy Matkom, którego 4 ośrodki znajdują się w okolicach miasta Corpus Christi. Mówi ona, że te ośrodki są teraz „zalewane” dużą ilością zaineresowanych kobiet. „Nigdy nie sądziłam, że to się wydarzy w moim życiu”- wyznała. Pinson wraz z 17 współpracownikami należą do chrześcijańskiej organizacji „Care Net”.

Partia Demokratyczna - wręcz przeciwnie, chce dalej przywrócenia aborcji w Teksasie. Prezydent Biden, uważa, że tamtejsze prawa są „w sposób zasadniczy sprzeczne z konstrukcyjnym prawem do aborcji” ustanowionym w związku z tzw. sprawą Roe v. Wade w 1973 r. Tymczasem media wskazują już na następną wzbudzającą wiele emocji sprawę, którą zajmie się Sąd Najwyższy w październiku b.r. Tym razem chodzi o stan Mississipi i jego prawa, które zabraniają aborcji po 15 tygodniu życia. Może tu dojść bowiem do uchylenia konstytucyjnego „prawa do aborcji”.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że gubernatorem Teksasu jest od 20 stycznia 2015 katolik Gregory Wayne Abbott (ur. 13 listopada 1957), który od 1984 jest sparaliżowany od pasa w dół w wyniku wypadku i porusza się na wózku inwalidzkim. Jest on powszechnie znany jako przeciwnik polityki prowadzonej przez prezydenta Baracka Obamę, a zwłaszcza jego głośnej ustawy zdrowotnej, zwanej potocznie Obamacare. Jej celem było zwiększenie liczby osób mających ubezpieczenie zdrowotne i obniżenie kosztów opieki zdrowotnej, zarazem jednak ułatwiała ona m.in. dostępność aborcji, co budziło silne sprzeciwy środowisk religijnych i obrońców życia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter