28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uzdrowienie po aborcji

Ocena: 4.5
6309

– Niektóre kobiety przejawiają nieufność, wycofują się z relacji z ludźmi, stają się niezdolne do przeżywania miłości i czułości. Mają poczucie wyobcowania. Dokucza im drażliwość, wybuchy agresji, poczucie bezsilności i winy – wyjaśnia misjonarka. – Miewają też skłonność do nadużywania środków psychoaktywnych i doświadczają zaburzeń seksualnych.

 

W slumsach duszy

Do s. Maksymiliany dzwonią osoby, u których wypracowane latami mechanizmy obronne przestały działać. – Przyczyną jest najczęściej jakaś traumatyczna sytuacja: rozwód, strata pracy, śmierć dziecka. Okazuje się wtedy, że u źródeł stresu pourazowego leży aborcja. Psychiczna rana po niej potrafi się też otworzyć w czasie klimakterium, zwłaszcza gdy rodzą się wnuki.

Podczas terapii kobiety uczą się być swoim adwokatem, nie oskarżycielem. – Prosimy, by policzyły, w jakim procencie aborcja była ich decyzją, a na ile partnera, rodziców, lekarza – mówi s. Maksymiliana. – Dostrzegają wówczas, że zaraz po dziecku one także są ofiarami aborcji.

– Fakt nakłaniania do aborcji wybaczą mężowi czy lekarzowi; wybaczą Bogu, który – jak sądzą – nic nie zrobił, by do tego nie doszło, ale sobie nie potrafią – mówi s. Maksymiliana. – Koniecznym krokiem w procesie zdrowienia jest odżałowanie straty, trzeba przeżyć ból po stracie dziecka, należy je uczłowieczyć. Aborcja brutalnie przerywa ciążę. Podczas terapii i rekolekcji trzeba dokończyć ten proces, trzeba urodzić dziecko w swoim sercu, by odbudować swoje macierzyństwo.

Gdy kobiety policzą, w jakim procencie aborcja była ich decyzją,
widzą, że zaraz po dziecku one także są ofiarami.

Syndrom postaborcyjny dotyczy nie tylko kobiet. – Za każdą aborcją stoi mężczyzna, bo to jego dziecko, to on zawiózł kobietę do kliniki, on dał pieniądze – mówi ks. Artur Ważny, od roku prowadzący w diecezji tarnowskiej rekolekcje dla osób po aborcji. – Kobiety przyznają, że do ostatniej chwili czekały na sygnał od swojego mężczyzny.

– Pierwszym moim pacjentem w poradni był właśnie mężczyzna – wspomina s. Maksymiliana. – U nich następuje kastracja psychiczna: aborcja zabija w nich męskość, rycerskość, które każą bronić kobietę i dziecko. Czują, że zawiedli. Uciekają w pracoholizm, w nałogi. Kończy się to depresją, rozwodem, bo po aborcji między małżonkami rośnie mur milczenia. Na rekolekcje zapraszają mężów żony, które przez nie przeszły; trafiają tu dzieci-ocaleńcy. W ten sposób uzdrawia się cała rodzina.

Coraz więcej zgłasza się młodych kobiet po zażyciu pigułki wczesnoporonnej. Ksiądz Artur wspomina, jak pewnej nocy zbudził go telefon studentki, która przyjęła taki specyfik. Załatwił go jej chłopak. – Po paru godzinach uświadomili sobie, co zrobili – mówi duchowny. – Godzinę modliliśmy się we troje przez telefon, następnego dnia przyszli do mnie i nadal modliliśmy się o to dziecko. Ocalało. Nawet je ochrzciłem. Dziś to piękna nastolatka.

– Lekarz przekonuje, że przepisywany specyfik to antykoncepcja awaryjna – mówi s. Małgorzata Słomka ze zgromadzenia sióstr miłosierdzia Wincentego à Paulo, która od zeszłego roku prowadzi rekolekcje „Winnica Racheli” w diecezji tarnowskiej, a przez ostatnie 10 lat prowadziła je na Kołymie. – Skutki są jak po aborcji: stany lękowe, poczucie winy, gniew, agresja niewiadomego źródła, pogłębiający się smutek, poczucie straty. Ten stan z czasem się pogłębia. Aby Bóg mógł wejść z mocą uzdrowienia, kobieta musi przepracować swą traumę. Podstawą jest jednak stanięcie w prawdzie.

– Podczas rekolekcji kobiety najpierw przyjmują dziecko, nadają mu prawo do życia, imię. Potem przychodzi czas na żal po stracie i żałobę, której często nie mogły przeżyć. Dopiero w tym momencie można pożegnać swoje dziecko. Kobiety czują jego przebaczenie i wiedzą, że czeka ono na nie w niebie – mówi s. Małgorzata.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter