4 kwietnia
sobota
Izydora, Waclawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Alei Zasłużonych w Ossowie odsłonięto popiersie Pawła Wypycha

Ocena: 0
178

– Chciałam przekazać Państwu myśl, którą Paweł zawsze się kierował. Gdy zwracano się do niego „Panie Ministrze”, powtarzał, by pamiętać co to znaczy. To znaczy służyć – wspominała Małgorzata Wypych, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Pawle Wypychu podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia jego popiersia w Alei Zasłużonych przy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie. 

fot. Rafał Laszuk

Uroczystość obyła się 7 kwietnia. Paweł Wypych, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Honorowym ZHP był zaangażowany w politykę od czasów transformacji ustrojowej. Doradzał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, był harcmistrzem i historykiem, dbającym o polską rację stanu.

– Jest mi o tyle bliski, że urodzony w Otwocku, gdzie posługiwałem na pierwszej placówce. Co prawda nie była to ta sama parafia, ale Otwock nie jest miastem metropolitalnym. Większość ludzi się tam rozpoznawała. I dzisiaj mam ten zaszczyt, że chcę prosić wraz z wami Boga o to, by przygarnął go do swojego królestwa – powiedział bp Romuald Kamiński podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył. Zaznaczył też, że poza zewnętrzną formą upamiętniania historii w formie pomników, istotne jest ich wewnętrzno-duchowe nacechowanie umożliwiające budowanie obecnych działań. 

Gości na uroczystości powitał Ryszard Walczak – prezes Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki i kapituły medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj”, odpowiedzialny za realizację budowy miejsca pamięci.

Kwiaty pod pomnikiem  złożyły delegacje rządowe. Odczytano też listy od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 kwietnia

Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!
Dziś w Kościele: Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, Wielki Tydzień
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Mt 21,1-11; Iz 50,4-7; Ps 22,8-9.17-20.23-24; Flp 2,6-11; Mt 26,14-27,66
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
5 kwietnia – Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Komisji Edukacji Narodowej 101, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter