24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W. Brytania: w Londynie odsłonięto tablicę poświęconą generałowi Hallerowi

Ocena: 0
563

W sobotę 1 października odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą generałowi Józefowi Hallerowi, umieszczoną na fasadzie budynku Windsor Hall przy kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła na Ealingu w Londynie. W dzielnicy Ealing Haller gen. Haller mieszkał w ostatnich latach życia.

fot. www.facebook.com/PolishEmbassyUK

Tablica upamiętniająca gen. Hallera to wspólna inicjatywa polskiej społeczności dzielnicy Ealing i Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka w Krakowie, która została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W odsłonięciu tablicy, zaprojektowanej przez Magdalenę Cisło, uczestniczyli m.in. konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek oraz burmistrz Ealingu Munir Ahmed.

W czasach wolnej Rzeczypospolitej, Armia Hallera jest wciąż wspaniałym przykładem wierności i oddania Ojczyźnie. Dzisiaj to Państwo - Polonia i Polacy na całym świecie - są współczesną armią Hallera, pielęgnują polskość, sławią dobre imię Polski i zjednują jej sojuszników. Odsłonięta tablica jest także tego symbolem

- napisał w odczytanym liście Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

Gen. Haller pozostaje niekwestionowanym symbolem polskiej walki o wolność, który stał się legendą już za życia, szczególnie dla swoich żołnierzy był wzorem modelowego patriotyzmu, hartu ducha, przywództwa i lojalności. Odsłaniając tablicę pamiątkową ku czci gen. Józefa Hallera oddajemy hołd żołnierzowi, społecznikowi oraz współtwórcy Polski niepodległej, który zasługuje na nasz najwyższy szacunek i szczególne miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych

- podkreślił w odczytanym liście wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Odsłonięciu tablicy towarzyszyły wystawa poświęcona życiu gen. Hallera, opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a także występy zespołów polonijnych "Żywiec" oraz "Mazury".

Gen. Józef Haller - dowódca Armii Polskiej we Francji w czasie I wojny światowej, nazywanej Błękitną Armią lub Armią Hallera, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej - trafił do Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. W latach 1940-43 był ministrem oświaty w działającym w Londynie polskim rządzie na uchodźstwie. Po wojnie pozostał w Londynie, gdzie zmarł w 1960 roku. Jego prochy sprowadzono w 1993 roku do Krakowa.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter