17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W kraju młodych

Ocena: 4.3
833

Śpiewają, tańczą, grają na bębnach! Tak na co dzień cieszy się młodzież w Kamerunie – jeśli znajdzie choćby najmniejszy powód do radości. Podczas narodowego święta, jakim jest Dzień Młodych, ich entuzjazm sięga zenitu.

fot. archiwum

Dzieje się tak co roku 11 lutego. Marsze, parady uliczne dzieci i młodzieży, wystawy sztuki, zawody sportowe podgrzewają emocje kameruńskiej młodzież do poziomu, który w Polsce z pewnością uznalibyśmy za przekroczenie granic. W krajach Afryki życie jest jednak bardziej intensywne. Bieda zmieszana z ulicznym kurzem, zapach potu spotęgowany brakiem wody, choroby, których nikt nie umie wyleczyć – sprawiają, że radość nawet z błahego powodu natychmiast sięga przeciwległego bieguna.

Radości jest dużo, bo kraj jest młody. Ponad 40 proc. społeczeństwa liczy mniej niż 15 lat. A młodość to ogromny potencjał. Właśnie o tym ma przypominać celebracja w tym kraju Dnia Młodych. Jest on obchodzony od 1962 r. Wtedy brytyjska, południowa część Kamerunu połączyła się z francuską i rząd zmienił nazwę narodowego święta Kamerunu z Dnia Narodowego na Narodowy Dzień Młodych. Dzień ten ma przede wszystkim ukazywać znaczenie młodzieży dla rozwoju kraju. Zazwyczaj święto to jest poprzedzone Tygodniem Młodzieży, podczas którego odbywają się konferencje, debaty i spotkania na poważne tematy, takie jak prawa i obowiązki młodych osób wobec państwa, odpowiedzialność za kraj. Oprócz wątków patriotycznych mocno obecna jest kwestia przedsiębiorczości i roli młodych na rynku pracy. W Kamerunie to poważny problem. Co roku z 30 tys. absolwentów wyższych uczelni jedynie 10 proc. otrzymuje zatrudnienie. Problemem jest nie tylko bezrobocie wynikające z ubóstwa kraju czy nie najlepiej prowadzonej polityki gospodarczej, ale też nastawienie młodych ludzi, którzy szukają przede wszystkim zatrudnienia w urzędach i placówkach państwowych. Znacznie rzadziej myślą biznesowo, także o tym, że sami mogliby dać zatrudnienie innym.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (593), 12 lutego 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -