17 września
piątek
Franciszka, Roberta, Justyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W liceum polonijnym

Ocena: 0
1865

W inauguracji roku szkolnego w Polonijnym Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Plon Klasyk udział wzięła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

– Obecność pani prezydentowej to jak wielkie powitanie naszej młodzieży w ojczyźnie – powiedział dyrektor szkoły prof. Kazimierz Korab, rozpoczynając uroczystości w siedzibie szkoły przy ul. Matuszewskiej 20 w Warszawie. Placówka kształci młodzież z polskich rodzin głównie zza wschodniej granicy. Naukę rozpocznie około 70 uczniów, z tego w pierwszej klasie ok. 30 uczniów. Część wciąż czeka na otrzymanie wiz na przyjazd do Polski.

– Mój tata jest Polakiem, po skończeniu liceum chciałabym studiować biologię – mówi Xenia Wróblewska z Kazachstanu. Dymitr Makaruk z Ukrainy włada polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. – Moja prababcia była Polką. Chciałbym w Polsce studiować informatykę – marzy. Tak przedstawiała się młodzież rozpoczynająca naukę. Wszyscy wspólnie z gośćmi odśpiewali hymn Polski.

– Witam szczególnie tych, którzy są tu po raz pierwszy – Agata Kornhauser-Duda niezwykle ciepło zwróciła się do młodzieży. – Chciałabym dodać wam otuchy, jestem przekonana, że tutaj znajdziecie serdeczność, ciepło, życzliwość ze strony nauczycieli i starszych kolegów. Jestem z was dumna: polskie korzenie są dla was tak ważne, że postanowiliście zdobyć tu wykształcenie. Mam nadzieję, że będzie wam towarzyszyła radość uczenia się historii polski, odkrywania dziedzictwa kulturowego naszego kraju, że to właśnie wy będziecie przekazywać je dalej następnym pokoleniom i tym samym budować więzi łączące was i wasze rodziny w waszym kraju. Bardzo zapadło mi w pamięci zdanie z listu Episkopatu Polski na Tydzień Wychowania, odczytanego wczoraj w kościele: „Prawdziwie kochać wychowanków to kochać ich, służyć radą, dawać im poczucie bezpieczeństwa, ale także od nich wymagać” – podkreśliła pierwsza dama.

Przedstawicielka tygodnika „Idziemy” przypomniała podczas uroczystości, że szkoła, kształcąc młodzież polonijną, wypełnia niezrealizowane zobowiązanie państwa wobec Polaków pozostających za wschodnią granicą. W Polsce potrzeba dziś odbudowy narodowej wspólnoty i każdy Polak powinien mieć swoje miejsce w ojczyźnie, niezależnie gdzie się znajduje.

Młodzież można wesprzeć, wpłacając na konto lub włączając się w akcję „Zaadoptuj Wschodniaka”. Szczegóły: http://www.plon-klasyk.pl, nr rachunku: 46 1020 1097 0000 7902 0188 4790, Fundacja Międzynarodowy Instytut Edukacji, ul. Bracka 18m.13, 00-028 Warszawa.

Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska

Idziemy nr 37 (571), 11 września 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 8,1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter