29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W nowy rok szkolny z Caritas

Ocena: 0
770

Tradycyjne rozdawanie wyprawek szkolnych, a także organizacja warsztatów wspierających zdrowie psychiczne i sprawność fizyczną – tegoroczna edycja kampanii Akademia Caritas Dzieciom wychodzi naprzeciw potrzebom najmłodszych z polskich i ukraińskich rodzin.

fot. Caritas Polska

Integracyjne zajęcia polsko-ukraińskie odbywają się na wybranych obozach oraz koloniach podczas Wakacyjnej Akcji Caritas, będą też prowadzone we wrześniu w świetlicach Caritas diecezjalnych. Ich podstawę stanowi realizowany już wcześniej program profilaktyki zintegrowanej Ratownicy Marzeń.

– Staramy się rozmawiać z młodymi ludźmi o tym, co jest dla nich ważne, jakie mają wartości, jakie tęsknoty, o czym marzą. Zajęcia są prowadzone na zasadzie dialogu i to dla młodych ludzi często jest zaskoczeniem. W komentarzach otrzymujemy sygnały: fajnie było spotkać kogoś, kto mnie słucha, kto liczy się z moim zdaniem. Bez znaczenia, czy to młodzież z Ukrainy, czy z Polski – brakuje jej dorosłych, którzy by z nią rozmawiali – zauważa Krzysztof Derewecki, trener prowadzący zajęcia w ramach programu.

 


WSPARCIE I INTEGRACJA

Zdaniem ks. Krzysztofa Jabłońskiego, zastępcy dyrektora Caritas Archidiecezji Warmińskiej, program jest bardzo wartościowy. – Ukraińskie dzieci pozostawiły w swoim kraju członków rodzin, koleżanki i kolegów i wracają do nich myślami. Dzięki warsztatom uczą się, jak w odpowiedni sposób kierować swoimi emocjami i zachowaniami – opowiada ks. Krzysztof. I dodaje, że dzięki programowi integracja polskich i ukraińskich dzieci odbywa się nie tylko na płaszczyźnie wspólnych gier, zabaw i posiłków, ale także radzenia sobie z emocjami, uczuciami, problemami wynikającymi z różnych okoliczności – tego, co się dzieje zarówno w polskich, jak i w ukraińskich domach.

Krzysztof Derewecki wskazuje dwa istotne aspekty warsztatów i przekazywanych podczas nich treści. – Po pierwsze, kwestia wzajemnego szacunku. To ważne dla młodych ludzi, bo oni domagają się szacunku, ale mają problem z okazywaniem go komukolwiek. Drugi temat to postrzeganie różnic, jakie są między nami, nie jako zagrożenia, ale jako bogactwa, które inni ludzie wnoszą do naszego otoczenia – wyjaśnia prowadzący warsztaty.

 


WYPRAWKI JAK CO ROKU

W nowy rok szkolny mali podopieczni Caritas wejdą wyposażeni nie tylko w wiedzę i umiejętności zdobyte na wakacyjnych i wrześniowych warsztatach, ale także w plecaki i przybory szkolne przekazane w ramach tegorocznej edycji akcji Tornister Pełen Uśmiechów, wpisującej się w kampanię Akademia Caritas Dzieciom. Akcję, jak co roku, wspiera para prezydencka.

– W tym roku plecaki z wyprawkami trafią do ponad 10 tys. dzieci, w tym ok. 4 tys. dzieci ukraińskich, a także dzieci z Białorusi i Litwy. Oficjalna inauguracja akcji i uroczyste wydanie wyprawek odbędzie się 21 sierpnia w Sanoku. Spośród 500 rozdanych w Sanoku plecaków 150 trafi do dzieci z Ukrainy – zapowiada ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Kampania, skierowana do najmłodszych, jak wiele naszych działań, jest prowadzona dzięki wsparciu naszych darczyńców i partnerów. Dziękujemy i zachęcamy do angażowania się w inicjatywy służące dzieciom i młodzieży. W tym roku mają one często wymiar integracyjny i są odpowiedzią na trudną sytuację naszych gości z Ukrainy, dotkniętych traumatycznymi doświadczeniami związanymi z wojną – zwraca uwagę dyrektor Caritas Polska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter