21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W nowym miejscu

Ocena: 0
585

Jadłodajnia św. Brata Alberta prowadzona przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, działająca dotychczas przy Dworcu Wschodnim, przeniosła się do nowego lokum. Budynek znajduje się za pl. Szembeka, przy ulicy Grochowskiej 111/113. Obok działa łaźnia, magazyn odzieży, a jesienią otwarta zostanie ogrzewalnia.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Kierowniczka jadłodajni Izabela Choma

– Nastąpiła konieczność zmiany dotychczasowej lokalizacji, gdzie od 11 lat prowadziliśmy jadłodajnię – mówi ks. Kamil Chojnacki, dyrektor warszawsko-praskiej Caritas. Dzielnica Praga-Południe zaproponowała lokal na rogu ulic Kawczej i Grochowskiej. Miejskie Biuro Projektów i Polityki Społecznej wyasygnowało środki konieczne do przeprowadzenia remontu i rozbudowy. Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron udało się wykonać remont w budynku o powierzchni użytkowej ponad 500 merów kw. W trzykondygnacyjnym domu na pierwszym piętrze znajdują się pokoje socjalne i pracownicze, na parterze kuchnia ze stołówką, w piwnicy magazyny.

– Otwarcie tego punktu jest przykładem współpracy wielu osób. Projekt został zrobiony przez architektów po części charytatywnie – mówi ks. Chojnacki. – Spotkaliśmy się z bardzo dużą życzliwością ze strony władz dzielnicy, począwszy od obecnego zarządu, a patrząc wstecz, należy podkreślić życzliwość i zaangażowanie poprzedniego wiceburmistrza Pragi-Południe Piotra Żbikowskiego. Doświadczyliśmy ze strony Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami otwartości na nasze sugestie i potrzeby. Instytucje publiczne wykazały dużą pomoc przy dopełnianiu wszelkich formalności.

Z posiłków w Jadłodajni św. Brata Alberta korzystają głównie osoby bezdomne, ale nie tylko z praskiej części miasta. Przyjeżdżają z całej Warszawy, wiele pochodzi z innych regionów Polski. Przychodzą też emeryci, renciści, matki z dziećmi.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 30 (719), 28 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -