21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Ostrej świecisz Bramie

Ocena: 0
909

Modlił się tu Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Józef Piłsudski. Z wizytą zawitali Jan Paweł II i Franciszek. Na krótką modlitwę przyjeżdżają ludzie z różnych zakątków świata. Ostra Brama: miejsce, które daje ludziom nadzieję.

fot. Aneta Kurowska / Idziemy

Przetrwała wiele pożarów, a zdobiący bramę obraz nie został zniszczony ani podczas zaborów, ani w trakcie okupacji niemieckiej czy sowieckiej.


 

Wśród murów obronnych

Na początku XVI w. Litwa była najeżdżana przez Tatarów. Co więcej, pogorszyły się stosunki z Rusią. Zaistniała naturalna potrzeba otoczenia miasta murem obronnym. Dziś pozostała po nim Ostra Brama. Początkowo nosiła ona nazwę Bramy Miednickiej. W średniowieczu był zwyczaj, żeby nad wnęką wież bramnych umieszczać święte obrazy. Dlatego na początku XVII w. w Ostrej Bramie wystawiono obraz Matki Miłosiernej.

Nie od razu obraz znajdował się w kaplicy, początkowo wisiał w niewielkiej niszy po wewnętrznej stronie bramy. Tak było do 1626 r., kiedy do Wilna przybyli karmelici bosi. Uzyskawszy przy Ostrej Bramie działkę, wybudowali na niej kościół św. Teresy z Avili. Głównym fundatorem świątyni był podkanclerzy litewski Stefan Pac, a za jej projektanta uważa się Constantego Tencallę, architekta królewskiego. W 1844 r. władze carskie zamknęły klasztor karmelitów bosych, jednak kościoła św. Teresy nigdy nie zamknięto. Świątynia razem z Kaplicą Ostrobramską została kościołem parafialnym.

Na bramie pierwotnie widniał napis w języku polskim: ,, Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się”. Z obawy przed niepożądaną reakcją władz carskich napis zastąpiono wersją łacińską.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (717), 14 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lipca 2019 r.

Adres: Aušros Vart? g. 14
Dojazd: autobus 88 z lotniska, z dworca 6 minut pieszo
Godziny otwarcia: pn.- ndz.: 6-19
Msze Święte w języku polskim: pn.- sob. o 10 i 17; ndz. o 9, 13 i 17
Wejście do kaplicy znajduje się w bocznym murze kościoła św. Teresy
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest wilnianką i studentką Uniwersytetu Warszawskiego

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -