23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości pożegnalne Kornela Morawieckiego

Ocena: 0
720

Wszyscy chcący pożegnać śp. Kornela Morawieckiego zaproszeni są do udziału w piątkowych uroczystościach: najpierw przy jego trumnie wystawionej w Sejmie, potem w kondukcie żałobnym i czuwaniu w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Uroczystości pożegnania zmarłego marszałka seniora śp. Kornela Morawieckiego rozpoczęly się w piątek w południe, kiedy przykrytą biało-czerwoną flagą trumnę z jego ciałem wystawiono w Sali Kolumnowej Sejmu.

Hołd zmarłemu oddali premier Mateusz Morawiecki z rodziną, marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystości uczestniczą też m.in. ministrowie rządu, prezes TK Julia Przyłębska oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

W godz. 13–18 przy trumnie Kornela Morawieckiego będzie pełniona warta honorowa, w tym czasie Sala Kolumnowa jest dostępna dla wszystkich osób, chcących osobiście pożegnać zmarłego.

O godz. 19 spod pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przy Sejmie do Katedry Polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem marszałka seniora. Według informacji PAP, w kondukcie żałobnym, a później w Mszy Świętej pogrzebowej i w samym pogrzebie weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk informował, że do udziału w kondukcie są zaproszone wszystkie osoby chcące pożegnać śp. Kornela Morawieckiego.

Czuwanie przy trumnie w Katedrze Polowej WP rozpocznie się o godz. 20.30.

W sobotę Msza Święta pogrzebowa Kornela Morawieckiego w Katedrze Polowej WP w Warszawie rozpocznie się o godz. 12. Następnie o godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.
Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -