30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Uroczystości pożegnalne Kornela Morawieckiego

Ocena: 0
1204

Wszyscy chcący pożegnać śp. Kornela Morawieckiego zaproszeni są do udziału w piątkowych uroczystościach: najpierw przy jego trumnie wystawionej w Sejmie, potem w kondukcie żałobnym i czuwaniu w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Uroczystości pożegnania zmarłego marszałka seniora śp. Kornela Morawieckiego rozpoczęly się w piątek w południe, kiedy przykrytą biało-czerwoną flagą trumnę z jego ciałem wystawiono w Sali Kolumnowej Sejmu.

Hołd zmarłemu oddali premier Mateusz Morawiecki z rodziną, marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystości uczestniczą też m.in. ministrowie rządu, prezes TK Julia Przyłębska oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

W godz. 13–18 przy trumnie Kornela Morawieckiego będzie pełniona warta honorowa, w tym czasie Sala Kolumnowa jest dostępna dla wszystkich osób, chcących osobiście pożegnać zmarłego.

O godz. 19 spod pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przy Sejmie do Katedry Polowej Wojska Polskiego na ul. Długiej wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem marszałka seniora. Według informacji PAP, w kondukcie żałobnym, a później w Mszy Świętej pogrzebowej i w samym pogrzebie weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk informował, że do udziału w kondukcie są zaproszone wszystkie osoby chcące pożegnać śp. Kornela Morawieckiego.

Czuwanie przy trumnie w Katedrze Polowej WP rozpocznie się o godz. 20.30.

W sobotę Msza Święta pogrzebowa Kornela Morawieckiego w Katedrze Polowej WP w Warszawie rozpocznie się o godz. 12. Następnie o godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.
Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter