4 grudnia
niedziela
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W służbie rodzinom

Ocena: 0
850

Szkoły Benedykta oferują kompleksowe wsparcie dla rodzin w edukacji domowej, przeprowadzają je przez proces realizacji podstawy programowej. - mówi ks. dr. Andrzej Lubowicki, dyrektor Szkół Benedykta w Sulejówku, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. arch. Szkoły Benedykta

Skąd pomysł na nazwę szkół?

Święty Benedykt to patron Europy, który odegrał znaczącą rolę w łączeniu tradycji Wschodu i Zachodu oraz rozwoju cywilizacji Europy. W życiu kierował się tym, co jest najważniejsze, czyli wartościami.

Szkoły Benedykta, przyjmując takiego patrona, pomagają tworzyć wspólnoty rodzin, które w wychowaniu kierują się głoszoną przez Świętego Benedykta regułą „Ora et labora”, czyli módl się i pracuj. Wspólna, rodzinna praca duchowa oraz edukacja jest gwarantem pomyślnej przyszłości dzieci, czyli kolejnego pokolenia naszych rodaków.

Odsyłam tu do lektury publikacji „Opcja Benedykta” Roda Drehera, dziennikarza „New York Timesa”, gdzie opisana została spójna koncepcja – choć powstała później niż Szkoły Benedykta – kładąca nacisk na wartości, którymi kierują się te placówki edukacyjne.

 

Zatem czym są Szkoły Benedykta?

Szkoły Benedykta znajdują się w Sulejówku i Drohiczynie; są przyjazne edukacji domowej. W skrócie to szkoły dla tych, którzy nie chcą do nich chodzić. Ich głównym celem jest wspieranie rodzin, które decydują się na nauczanie domowe, oraz przeprowadzenie przez realizację podstawy programowej od zerówki po szkołę średnią. Szkoły Benedykta to placówki niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych. Edukacja jest bezpłatna i wydawane są legitymacje uczniowskie oraz świadectwa, które mają taką samą rangę, jak w szkołach stacjonarnych. W szkole podstawowej uczniowie otrzymują dostęp do podręczników oraz pomocy naukowych. Bogata oferta zajęć dodatkowych i tematycznych pozwala uczniom odkrywać i rozwijać swoje pasje i talenty.

 

Czy trzeba spełnić określone wymagania, żeby rozpocząć naukę w takim trybie?

Wszystko zaczyna się od decyzji rodziców, którzy chcą spróbować alternatywnej formy edukacji. Już w tym momencie można się skontaktować ze Szkołami Benedykta, które pomogą z kandydata stać się uczniem. Potem należy spełnić wymagania formalne, ale są one bardzo proste i specjalna platforma rekrutacyjna (platforma.szkolybenedykta.pl) z powodzeniem przeprowadzi przez wszystkie te etapy. Po wygenerowaniu, podpisaniu i dostarczeniu dokumentów rodzice czekają na decyzję i rozpoczyna się jedna z najlepszych przygód w ich życiu – edukacja domowa!

Szkoły Benedykta są na służbie rodzinom i wspierają je na każdym etapie, pomagając w pomyślnym kształceniu i przygotowaniu do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych oraz egzaminów zewnętrznych. Dobra współpraca to podstawa przyswojenia materiału wymaganego na każdym poziomie edukacji.

 

W jaki sposób przebiega nauka w edukacji domowej?

Edukacja domowa to nauka w oparciu o dom rodzinny. Każda rodzina jest wyjątkowa, ma własne zwyczaje, sposób wychowania oraz kieruje się określoną hierarchią wartości. Przyjęty przez rodzinę styl życia powoduje, że edukacja wpisuje się w sposób jej funkcjonowania przy zachowaniu wolności danej rodziny. Jedni planują dokładnie dni, wyznaczają harmonogram nauki, organizują sobie czas. W takich rodzinach przykładowo dzień rozpoczyna się o godz. 8 i o godz. 10 każdego dnia zaczyna się nauka wybranych zagadnień. Inni zaś uczą się, kiedy i gdzie mają na to ochotę. Nie każde dziecko musi zawsze mieć energię do nauki.

Rodzice chętnie uczą dzieci, zabierając je na ciekawe lekcje muzealne, gdzie odkrywają sztukę i historię. Badają biologię na spacerach, podglądając przemiany zachodzące w przyrodzie. Poznają geografię oraz naturalnie uczą się języków obcych, zwiedzając świat, czy uczą się fizyki poprzez obserwację zjawisk astronomicznych. W edukacji tradycyjnej mało jest czasu na takie aktywności. Dziecko, poznając świat empirycznie – wszystkimi zmysłami – lepiej przyswaja taką wiedzę i zapamiętuje ją do końca życia, a nie tylko do najbliższego sprawdzianu.

To jest właśnie piękne w edukacji domowej – wyjątkowość i indywidualizm przy zachowaniu wolności.

 

Dlaczego warto zdecydować się na naukę dziecka w domu?

Edukacja domowa to realizacja podstawy programowej i budowanie relacji rodzinnych w oparciu o przyjęty system wartości. Ten rodzaj edukacji zwraca szczególną uwagę na życie domowe i to, czego można się nauczyć, funkcjonując wśród najbliższych. W swoim domu dzieci uczą się nie tylko do egzaminów, ale zwłaszcza uczą się żyć! Wspólnie gotują, uczą się wykonywania obowiązków domowych, spędzają razem czas, a edukacja jeszcze bardziej ich zbliża.

Dzieci kształcące się w edukacji domowej mogą realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania, a przy tym nie opuszczają lekcji. Nasi uczniowie są sportowcami, biorą udział w różnorodnych zawodach oraz olimpiadach, są wśród nich także artyści. Rozmawiając z tegorocznymi maturzystami, dowiadywaliśmy się, że edukacja domowa pozwoliła im uruchomić i prowadzić z sukcesem własne firmy! To odpowiedzialne młode osoby, które wkraczają w dorosłość już z potężnym doświadczeniem.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 grudnia

Niedziela, II tydzień Adwentu
Przygotujcie drogę Panu,
prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 3,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Radykalizm i pokora

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter