17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W szponach hazardu

Ocena: 0
651

Hazardowy biznes w Polsce, mimo nowelizacji ustawy, ma się bardzo dobrze. Uzależnionych przybywa, i będzie ich coraz więcej.

fot. pixabay.com / CC0

– Czy trudno uzależnić się od hazardu? Dziś bardzo trudno jest się od niego nie uzależnić – ocenia dziennikarz Rafał Porzeziński, który przed dziewiętnastu laty zerwał z nałogiem. Obecnie jest instruktorem terapii uzależnień i autorem programu „Ocaleni” w TVP 1.

– Przede wszystkim dziś dużo łatwiej uprawia się hazard niż 10-20 lat temu, bo nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby „wejść” do poważnych kasyn – mówi. – Wystarczy dostęp do karty kredytowej, by siedząc we własnym łóżku, na własnym smartfonie przegrać większe pieniądze, niż zarobimy przez całe nasze życie. W reklamowanej szeroko bukmacherce, czyli w obstawianiu zakładów, nie trzeba w ogóle znać się na futbolu czy tenisie, żeby zainwestować np. 10 tys. zł, bo system pomoże dokonać wyboru.


 

PRAWO SOBIE

Wyniki opublikowanego w tych dniach raportu Najwyższej Izby Kontroli pokazują, że w Polsce mamy spory problem z nielegalnym hazardem. W ciągu trzech ostatnich lat nałożono ponad 25 tys. kar na sumę blisko 750 mln zł na podmioty organizujące gry hazardowe bez koncesji i zezwolenia, zabezpieczono też prawie 63 tys. nielegalnych automatów do gier. Co więcej, według danych Ministerstwa Finansów, wartość nielegalnego rynku zakładów bukmacherskich online ciągle jest wyższa niż legalnego.

W 2018 r. szacunkowa wartość rynku – legalnego i nielegalnego – zakładów wzajemnych (bukmacherskich) online wyniosła blisko 7,9 mld zł i w porównaniu do roku 2015 zwiększyła się o 4,5 mld zł.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (727), 22 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -