14 czerwca
piątek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W tym tygodniu na Jasnej Górze

Ocena: 0
113

Jakie wydarzenia odbędą się w tym tygodniu na Jasnej Górze? 

Fot. BPJG

W tym tygodniu

W tym tygodniu na Jasnej Górze: Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego, spotkanie dzieła pomocy „Ad Gentes” – Gala Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji” 22 V, Czuwanie Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” 23 V, Pielgrzymka Wolontariuszy 24 V, święcenia kapłańskie diakonów paulińskich, pielgrzymki: Honorowych Dawców Krwi, ZHP, Urzędu Patentowego, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Młodych z Radiem Maryja 25 V, Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego, Festiwal Twórczości Maryjnej dzieci i Młodzieży „Sancta Maria” i zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny 26 V. Odbędzie się majowa edycja rekolekcji eucharystycznych 24-26 V.

***

Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?” to hasło pielgrzymki uczniów szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego – w środę, 22 maja. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 modlitwą przy pomniku bł. Prymasa Polski. W Sali Papieskiej o godz. 10.20 odbędzie się spotkanie panelowe „Maryjo, powiedz: Którędy droga?” – Jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce? Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza Św. sprawowana o godz. 12:00 pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. Szkoły noszące imię Prymasa Wyszyńskiego zrzeszone są w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Kardynała Stefana Wyszyńskiego, działającym przy Instytucie Prymasa Wyszyńskiego. W Polsce jest ponad 200 placówek oświatowych, w tym jeden uniwersytet, których patronem jest kard. Stefan Wyszyński.

***

Nocne czuwanie Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów „Margaretka”

Członkowie Apostolatu „Margaretka” modlić się będą w czwartek, 23 maja. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej. Apostolat „Margaretka” to ruch osób modlących się za kapłanów, który powstał w Kanadzie w 1981 r. Jest to grupa modlitewna w intencji konkretnego kapłana, która swą nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu. Siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza, każda w jednym dniu tygodnia. W Polsce pierwsze „Margaretki” powstały już w 1998 r.  jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Tegoroczne czuwanie odbędzie się na Jasnej Górze w szczególny dzień – to święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Organizatorzy czuwania zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne. – Modlitwa za kapłanów, to wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół – podkreślają.

***

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Maryjnej

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”, odbędzie się w Dzień Matki, 26 maja pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Gala zaplanowana jest na godz. 17.00 w Sali Papieskiej. To plon konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów.  W konkursie plastycznym wpłynęło 2348 prac, natomiast w konkursie muzycznym 321 nagrania z różnych stron Polski i z zagranicy.  W drodze wieloetapowych eliminacji jury wyłoniło Laureatów, których lista i dodatkowe informacje znajdują się na stronie Festiwalu www.festiwalsanctamaria.pl oraz Facebook Festiwal Sancta Maria. Festiwal odbywa się od 18 lat. Cieszy się ogromną popularnością. Biorą w nim udział osoby z całej Polski i zagranicy: z Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Litwy, Hiszpanii, Uzbekistanu, Stanów Zjednoczonych Jego celem jest przypomnienie oraz ukazanie najmłodszym pokoleniom dziedzictwa i bogactwa utworów maryjnych, a także dzieł związanych z jasnogórskim sanktuarium i jego historią. 

Organizatorem jest Stowarzyszenie Sancta Maria. Każdego roku nagradzanych jest około 120 osób.  Festiwal odbywa się w 4 kategoriach wiekowych od przedszkola do dorosłości. Do udziału w Festiwalu zapraszane są również dzieci i osoby niepełnosprawne. 

Wybrani Laureaci Konkursu Muzycznego występują podczas uroczystego koncertu 26 maja, natomiast nagrodzone prace będzie można zobaczyć w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze od 24 maja do 20 czerwca 2024 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter