20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W tym tygodniu na Jasnej Górze

Ocena: 5
634

W tym tygodniu na Jasnej Górze m.in.: Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich 4 VI, czuwanie: „Powołani dla Powołanych” 6 VI.

Fot. episkopat.pl

Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

We wtorek, 4 czerwca na Jasnej Górze odbędzie się 26. pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Msza św. sprawowana będzie przed Szczytem o godz. 11.00 pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy. Po Eucharystii uczestnicy wypowiedzą Akt Zawierzenia Matce Bożej. 
O godz. 13.30 młodsi uczniowie wysłuchają koncertu zespołu muzyczno-wokalnego, a starsi zobaczą spektakl w wykonaniu Studenckiego Teatru z Krakowa. O godz. 14.45 w Sali Papieskiej odbędzie się wręczenie nagród laureatom i finalistom w konkursie wiedzy o bł. Carlu Acutisie. Pielgrzymkę zakończy o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.  

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich powstało w 1990 roku jako odpowiedź świeckich na wezwanie św. Jana Pawła II „Ku nowej ewangelizacji”. Obecnie należy do niego120 placówek w 18 diecezjach. Są to przedszkola, szkoły podstawowe i średnie. Ważną płaszczyzną w kształceniu jest wychowanie patriotyczne.

Czuwanie: „Powołani dla Powołanych”

W każdy pierwszy czwartek miesiąca na Jasnej Górze organizowane jest czuwanie „Powołani dla Powołanych” jest ono okazją do wyrażenia wdzięczności za dar kapłanów, wszystkich osób konsekrowanych, ale także prośbą o nowe powołania do szczególnej służby Kościołowi. W czwartek, 6 czerwca rozpocznie je Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej. Zaproszeni są: kapłani, klerycy, siostry zakonne i zakonnicy, ci, którzy odkrywają życiową drogę oraz wszyscy, którym sprawa powołań jest bliska.

Pielgrzymka Rycerzy Zakonu św. Jana Pawła II 

Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II po raz piąty pielgrzymować będą na Jasną Górę, w piątek, 7 czerwca. Pielgrzymkę rozpoczną spotkaniem w Sali Papieskiej o godz. 12.00. Eucharystia odprawiona zostanie o godz. 17.00. Zakon św. Jana Pawła II to katolickie stowarzyszenie zrzeszające mężczyzn, które powstało jako podziękowanie za pontyfikat papieża z Polski. W Polsce zrzesza ponad tysiąc rycerzy i ma też swoje prowincje zagraniczne np. w Hiszpanii, Francji i Kanadzie. Patronką prowincji polskiej Zakonu jest Matka Boża Jasnogórska.

Jasnogórskie Dni Skupienia

Na Jasnej Górze od 7-9 czerwca odbędą się Jasnogórskie Dni Skupienia. Ich celem jest pogłębienie wiary i Pisma Świętego. Spotkania trwają od piątku, od godz. 16.30 do niedzieli do godzin południowych. W programie oprócz Mszy św. są konferencje biblijne, adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest także możliwość spowiedzi w Kaplicy Sakramentu Pokuty i czas na indywidualną modlitwę w Kaplicy Matki Bożej. Szczegółowe informacje i program przesyłane są mailowo. Wystarczy napisać pod adres: jasneskupienie@jasnagora.pl. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.

Pielgrzymka Wiernych Kościoła Grecko-Katolickiego

W sobotę, 8 czerwca do sanktuarium przybędą Wierni Kościoła Grecko-Katolickiego. Liturgia sprawowana będzie o 11.00 w Kaplicy Sakramentu Pokuty, a o godz. 12.45 odprawione będzie nabożeństwo w Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymkę zakończy Droga Krzyżowa na Wałach o godz. 13.30. Dla Kościoła greckokatolickiego Jasna Góra jest szczególnym miejscem. W roku 1988 odbywały tutaj uroczystości wielkiego Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Rusi Kijowskiej. Rok później w Częstochowie wyświęcony został pierwszy powojenny biskup przemyski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp Jan Martyniak, były metropolita przemysko-warszawski.

Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców

Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców odbędzie się w sobotę, 8 czerwca. Msza św. celebrowana będzie o godz. 11.00 w Bazylice, natomiast o godz. 13.15 odprawiona zostanie Droga Krzyżowa. Spotkania na Jasnej Górze gromadzą oprócz czynnych i emerytowanych sportowców także trenerów, działaczy sportowych, dzieci i młodzież oraz przedstawicieli parafialnych klubów sportowych. Pielgrzymki organizuje Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP. 

Sobotni Wykład Maryjny 

W sobotę, 8 czerwca na Jasnej Górze odbędzie się ostatni przed wakacyjną przerwą „Sobotni wykład Maryjny”. Rozpocznie się o godz. 19.00 w Kaplicy Różańcowej. Prelekcję wygłosi o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski.
Organizatorem jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. Wykłady są transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube i w Radiu Jasna Góra. Wstęp na nie jest wolny. Po każdym z nich jest też sposobność do dyskusji z prelegentem i zadawania pytań.

Ogólnopolskie Spotkanie Ruchu Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi

W sobotę, 8 czerwca na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie „Ruchu Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi”. Rozpocznie je o godz. 10.00 różaniec w Sali Papieskiej, po nim zaplanowano konferencje np. o „Roli rodziny w orędziu Płomienia Miłości Maryi” będzie mówił Győző Kindelmann, koordynator Ruchu na Węgrzech, a temat „Ogień nienawiści będziemy gasić ogniem miłości” poruszy węgierski biskup Gábor Mohos z archidiecezji ostrzyhomsko-budapesztańskiej. W programie także: świadectwa, koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza św. o 17.00 w Kaplicy Matki Bożej i Apel Jasnogórski. Ruch „Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi” to prywatne stowarzyszanie wiernych z siedzibą w Budapeszcie, zatwierdzone przez kard. Pétera Erdő, arcybiskupa Esztergom-Budapeszt i prymasa Węgier.

Pielgrzymka Ogrodników i Sadowników

„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” to hasło 40. Pielgrzymki Ogrodników i Sadowników, która odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca na Jasnej Górze. W programie: o godz. 9.30 spotkanie w Sali Papieskiej, 10.40 Akt Zawierzenia Matce Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu, o godz. 11.00 Msza św., a po niej Droga Krzyżowa i zakończenie pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Na wspólnej modlitwie zjednoczą się przedstawiciele środowiska, a więc ogrodnicy i sadownicy, reprezentanci organizacji i związków, instytucji i firm związanych z tą branżą.

Pielgrzymka Służb Weterynaryjnych 

W niedzielę, 9 czerwca na Jasnej Górze odbędzie się Pielgrzymka Służb Weterynaryjnych. Rozpocznie ją Msza św. o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, po niej zaplanowano konferencję w Kaplicy św. Józefa na „Halach” i Drogę Krzyżową na Wałach. Do ważniejszych zadań służb weterynaryjnych należy: zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, kontrole graniczne produktów pochodzenia zwierzęcego, sprawowanie nadzoru nad warunkami produkcji i sprzedaży mięsa oraz przetworów mięsnych.

Pielgrzymka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym

Każdego roku przybywają z inną intencją w tym roku będą modlić się za tragicznie zmarłych w górach. 7. Pielgrzymka Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym odbędzie się 8-9 czerwca na Jasnej Górze. Tradycyjnie połączona będzie z nocnym czuwaniem. Modlitwę rozpocznie o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia w Bazylice. W programie także: konferencja o. Grzegorza Filipiuka z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, o godz. 17.00 Msza św. pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego z diecezji tarnowskiej. Nocna modlitwa rozpocznie się Akatystem o 20.00, a zakończy błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem ok. godz. 3.00 rano. Członkowie Apostolstwa Pomocy Duszom Czyścowym stanowią duchowną rodzinę bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, które założone zostało w 1889 r. przez kapucyna bł. o. Honorata Koźmińskiego. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter