28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Walka na śmierć i życie

Ocena: 0
1107

 


RAZEM W CHOROBIE

Hiszpańscy socjologowie w dobie COVID-19 zastanawiają się też nad fenomenem wyraźnie spadającej liczby rozwodów i separacji. Nie sprawdziły się bowiem czarne scenariusze z pierwszych miesięcy pandemii, że zmuszeni przez kwarantannę do życia w „czterech wspólnych kątach” małżonkowie po poluzowaniu restrykcji przeciwepidemicznych masowo ruszą do sądów, aby „uwolnić się” na zawsze od swojej drugiej połowy. Przeczą temu opublikowane we wrześniu dane Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie, według których podczas COVID-19 doszło do spadku – o 80 tys. – liczby decyzji sądowych dotyczących rozwodów, separacji i unieważnień małżeństw. Rządowa agenda, wskazując, że to bezpośredni efekt pandemii, odnotowała, że w 2020 r. liczba sądowych decyzji w sprawach odnoszących się do rozstań małżeńskich była w skali roku mniejsza aż o 16,1 proc. w stosunku do 2019 r., czyli ostatniego przed nastaniem COVID-19. Oznacza to, że była to najniższa liczba rozwodów, separacji i unieważnień małżeństwa, od kiedy w 1998 r. rozpoczęto zbieranie tego typu danych na terenie tego iberyjskiego kraju. W raporcie wskazano, że jedną z przyczyn drastycznego spadku liczby decyzji prawnych na temat rozstań małżonków w Hiszpanii było wynikające z COVID-19 ograniczenie pracy instytucji wymiaru sprawiedliwości. Szczególnie było to widoczne w drugim kwartale 2020 r., kiedy z powodu przymusowej izolacji społecznej obywateli liczba rozwodów zmalała o ponad 63 proc. wobec analogicznego okresu w roku wcześniejszym. Tendencja spadkowa utrzymała się jednak pomimo luzowania restrykcji przeciwepidemicznych. W trzecim kwartale 2020 r. zanotowano spadek o 21,6 proc., natomiast w kolejnym kwartale – o 11,3 proc.

 


ŻYCIE KRÓTSZE, DZIECI MNIEJ

COVID-19 odcisnął swoje piętno na długości życia Hiszpanów, pogłębiając widoczny w ostatnich latach kryzys demograficzny. Według prowadzonych przez INE statystyk pandemia doprowadziła do najniższego w historii poziomu urodzeń. Już w grudniu 2020 r., czyli pół roku po nadejściu pierwszej fali, urodziło się zaledwie 23,2 tys. dzieci. Oznaczało to liczbę urodzeń najniższą pod względem statystyk prowadzonych przez rząd Hiszpanii w ujęciu miesięcznym od 1941 r. Twórcy raportu dotyczącego wskaźników demograficznych w okresie pandemii odnotowali, że w porównaniu z grudniem 2019 r. nastąpił spadek liczby urodzonych dzieci aż o 20,4 proc. Tendencja nie uległa zmianie w 2021 r., kiedy w Hiszpanii przyszło na świat 105 tys. dzieci, czyli o 6 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r. Komentatorzy dziennika „El Confidencial” wskazują tymczasem na inną niekorzystną dla hiszpańskiej demografii zmianę: wraz z pandemią średnia długość życia za Pirenejami maleje. W ciągu nieco ponad roku obecności COVID-19 spadła ona o ponad półtora roku. W lipcu 2021 r. obywatel Hiszpanii żył średnio 82,4 roku. I choć dynamika liczby zgonów spowodowanych koronawirusem maleje w drugiej połowie 2021 r., specjaliści do spraw demografii nie wróżą szybkiego powrotu do notowanej w ostatnich latach tendencji wzrostowej.

Niepokojące wieści napływają tymczasem od instytucji charytatywnych, w tym z hiszpańskich struktur Caritas. Z szacunków organizacji społecznych wynika, że zmniejszeniu średniej życia towarzyszy również spadek jego jakości. Według opublikowanego w połowie października br. sprawozdania Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN) ponad jedna czwarta mieszkańców 47-milionowej Hiszpanii jest zagrożona biedą lub wykluczeniem społecznym, z czego najbardziej rodziny z dziećmi. Autorzy raportu wskazują, że poziom życia pogorszył się wraz z koronakryzysem, i odnotowują, że na przełomie 2020 i 2021 r. w skrajnym ubóstwie [wydatki poniżej 281 euro miesięcznie – przyp. red.] żyło tam 4,5 mln obywateli, czyli o prawie 180 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Tymczasem według Caritas zjawisko nasilającej się biedy nie ustało w 2021 r., a liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie sięga już w Hiszpanii blisko 6 mln.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter