22 sierpnia
czwartek
Cezarego, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Walka o Westerplatte

Ocena: 4.8
656

Legendarna placówka Września ’39 jest w opłakanym stanie. Po stronie gdańskiego samorządu nie ma woli, by ten stan zmienić.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Na Westerplatte można dostać się jednym z rejsowych statków i odpływających – od marca do listopada – z Gdańska co godzinę; do tego dojdzie teraz „rejs muzealny”. Można też jechać autobusem miejskim, choć poza sezonem – od 20 czerwca do 1 września – kursuje tam tylko jedna linia 106. Na miejscu zobaczymy tylko część obiektów, bo pozostałe znajdują się poza wytyczoną ścieżką. To pomnik Bohaterów Westerplatte, Wartownia nr 1 z urządzonym tu muzeum na poziomie domu kultury z czasów PRL i ruiny Koszar, których zwiedzanie wiąże się z narażeniem życia. Budynek koszar ze zwieszającymi się fragmentami betonowych ścian w każdej chwili grozi katastrofą. Nie dotrze się do innych historycznych obiektów: pozostałości Placówki Fort z reliktami niemieckiego założenia z 1911 r., pozostałości Wartowni nr 3, zrekonstruowanych obwałowań magazynów amunicyjnych, ruiny nowych Koszar oraz Elektrowni i Wartowni nr 4.

Poraża zaniedbana infrastruktura. Fotoreportaż z Westerplatte Andrzeja Potockiego, dziennikarza „Sieci” ukazał przed kilku tygodniami zdjęcia niczym z meliny pijackiej. Wszędzie sterty śmieci, pety, puszki, butelki po winie i piwie. Dopiero po zapowiedzi wizyty ministra Piotra Glińskiego władze Gdańska usunęły te „rekwizyty”.

Ubiegłoroczny jubileusz stulecia odzyskania niepodległości i przypadająca w tym roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej okazały za mało ważnymi wydarzeniami dla władz miasta, by zadbać o Westerplatte.

– Mój dziadek był oficerem marynarki wojennej. Bardzo często bywam na Westerplatte. Ze zgrozą obserwowałem tam wciąż tę samą, niezmieniającą się od lat, ekspozycję w Wartowni nr 1. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz nie pomogła w tej sprawie, natomiast zakazywała poszukiwań archeologicznych, które na Westerplatte przeprowadzało Muzeum II Wojny Światowej – mówi dziennikarz Piotr Semka, rodowity gdańszczanin.

– Do Westerplatte można było poprawić komunikację przy okazji rekonstrukcji linii kolejowej skierowanej do Stadionu Amber, wystarczyło poprowadzić odnogę kolejową, która dowoziłaby turystów z Dworca Głównego – zauważa.


 

Otwarcie: „zaniedbane”

Poprzedni prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przyznał otwarcie w 2005 r., że podczas kilkuletniego urzędowania nie zadbał o Westerplatte. Skończyło się wtedy na jego publicznych przeprosinach.

– Sytuacja od 20 lat jest patologiczna. Miasto storpedowało próby stworzenia w 2006 r. muzeum na Westerplatte – mówi Piotr Semka – a za czasów ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego [rząd PiS – przyp. red.] powołany został zespół, który miał to zrobić. Projekt zawierał interesujące rozwiązania, np. odbudowę stacji kolejowej, toru, który dochodził do stacyjki, muru, willi oficerskiej, układu okopów, części koszar. Ponad półtoraroczna praca i ciekawe projekty trafiły do kosza. Zespół został przez PO przy akceptacji władz Gdańska zlikwidowany.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

 

Westerplatte przed wojną należało do Polski: 14 marca 1924 r. Rada Ligi Narodów podjęła uchwałę o przekazaniu półwyspu Polsce od 1926 r., z przeznaczeniem na miejsce przeładunku, magazynowania i ekspedycji materiałów wojskowych. Oddział Wojska Polskiego pod dowództwem por. Stefana Koniecznego przybył tam 18 stycznia 1926 r. na trałowcu ORP „Mewa”. Wojskowa Składnica Tranzytowa była eksklawą Rzeczypospolitej Polskiej na półwyspie Westerplatte w latach 1926-1939.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 sierpniaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -