19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: ponad 450 gości na Wigilii z Ubogimi

Ocena: 5
1505

– Pan Jezus przyszedł na ziemię, żeby być solidarnym z każdym człowiekiem – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Wigilii z Ubogimi 2016. Ponad 450 gości zasiadło w piątek 23 grudnia do wspólnego stołu w podziemiach kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

fot. Sylwia Gawrysiak / Idziemy

Warszawska wspólnota Sant’Egidio zorganizowała Wigilię z Ubogimi już po raz ósmy.

Witając zgromadzonych kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że Święta Bożego Narodzenia to czas miłości, solidarności i pokoju. Metropolita warszawski podkreślił, że w tym czasie powinniśmy szczególnie pamiętać o wielu miejscach na świecie, w których ludzie potrzebują pomocy, cierpią, są prześladowani. – To jest dla nas wszystkich wielki egzamin z troski o godność człowieka. Dla tej godności Pan Jezus przyjął ludzkie ciało. Stał się człowiekiem, żeby w swoim wielkim miłosierdziu, ciągle nas dźwigać w tej godności – podkreślił kard. Nycz.

Uczestnicy wigilijnego spotkania – osoby bezdomne i ubogie z całej Warszawy – otrzymali wcześniej imienne zaproszenia. Na każdego z gości czekało specjalnie przygotowane i podpisane nakrycie. Zaproszeni zasiedli przy świątecznie udekorowanych stołach. Wspólne świętowanie, które za każdym razem przebiega w ciepłej, rodzinnej atmosferze rozpoczęło się od tradycyjnego dzielenia się opłatkiem. Następnie na stołach pojawiły się wigilijne potrawy – barszcz z uszkami, karp, kapusta, śledzie i słodkości – przede wszystkim pierniki i makowce. Świętowanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd. Prowadził je prawie stuosobowy chór, który towarzyszył gościom podczas całej wigilii.

W sumie w organizację Wigilii z Ubogimi 2016 włączyło się ponad 700 osób, które pomagały w przygotowaniu świątecznych dań, ustawieniu stołów i przystrojeniu sali oraz skompletowaniu prezentów dla gości. Wiele osób wspomogło też organizację spotkania finansowo. Kilkuset chętnych – m.in. jako kucharze i kelnerzy – pracowało także podczas samej Wigilii. Wśród wolontariuszy było troje uchodźców – dwie osoby z Erytrei oraz jedna z Syrii.

–  Na obojętność i zło Bóg ma zawsze odpowiedź dobra – jest nią obecność tak wielu osób, które razem z nami chciały przygotować tę Wigilię. Dziękujemy tym, którzy pomagają nam przez cały rok, a także tego jednego szczególnego dnia, w Boże Narodzenie – powiedziała Magda Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio.

W spotkaniu wziął udział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Obecna była także Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy przyniosła ze sobą wigilijną potrawę oraz prezenty, które trafiły do świątecznych paczek przygotowywanych dla  gości.

Hasło tegorocznej wigilii "Pójdźmy wszyscy" zaczerpnięte zostało z popularnej kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” przypominającej o tym, że Jezus urodził się jako ubogie i bezdomne dziecko. Jest też nawiązaniem do słów papieża Franciszka, wypowiedzianych na ŚDM w Krakowie podczas czuwania na Campus Misericordiae: „Aby pójść za Jezusem, trzeba mieć trochę odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów, które pomogą ci chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło”.

Świąteczne obiady dla ubogich organizowane są przez Wspólnotę Sant’Egidio na całym świecie. Tradycja ta ma już 35 lat. W tym roku do świątecznego stołu zasiadło w sumie ok. 200 tys. osób w 600 różnych miastach w 73 krajach świata.

***

Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w ponad 70 krajach. W Warszawie wspólnota działa od 2008 r. Poza pomocą bezdomnym angażuje się m.in. we wspieranie osób starszych i chorych, przeciwdziałanie przemocy i ksenofobii, działania na rzecz pokoju i międzyreligijnego pojednania.

Więcej informacji:

www.santegidio.pl

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/338453503178752/

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter