15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa-Praga: bal sylwestrowy w podziemiach katedry

Ocena: 0
2036

– Uwielbiajmy i dziękujmy Boga za to, co spotka nas. On ze wszystkiego umie wyprowadzić dobro – zachęcał wiernych ks. Bogusław Kowalski w czasie Mszy św. o północy w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze.

fot.Pixabay

Wraz z początkiem nowego roku 2018 celebrowana tam była liturgia, podczas której zawierzano Bogu nadchodzący czas. W Eucharystii wzięli udział m.in. uczestnicy balu sylwestrowego, który z okazji Nowego Roku zorganizowała dla swoich wiernych parafia katedralna.

W homilii ks. Kowalski przypomniał, że ludzkie życie jest w rękach kochającego Boga, który nieustannie troszczy się o człowieka. Stąd duchowny zachęcał by nie tylko prosić Chrystusa, co jest wyrazem pokory ale przede wszystkim już dziękować Mu za to co przyjdzie. – W tym wyraża się nasze zaufanie – przekonywał.

Przypomniał, że Jezus nikomu nie obiecywał życia lekkiego, łatwego i przyjemnego, ale swoją obecność. – Bóg nikomu nie zagwarantował, że jeśli będzie modlił się codziennie, chodził do kościoła, regularnie się spowiadał, to wszystko, a więc zdrowie, praca, miłość będą układały się w najlepszym porządku. Chrystus mówił wręcz przeciwnie: "jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje". Nie wiemy zatem, co nas czeka, ale możemy być pewni, że ten, kto idzie z Jezusem, choć doznaje trudności, jego serce jest przepełnione szczęściem – przekonywał ks. Kowalski podając jako wzór Najświętszą Maryję Pannę. Nie miała Ona łatwego życie ale niosąc pod serce Jezusa wyśpiewała "Magnificat" – zwrócił uwagę duchowny.

Ona uczy nas zawierzenia Bogu – mówił ks. Kowalski, zachęcając, by w trudnościach uciekać się do Jezusa i wierzyć, że On z każdego zła i z cierpienia potrafi wyprowadzić prawdziwe dobro.

W noc sylwestrową w neogotyckich podziemiach świątyni bawiło się ponad 420 osób. Zabawę rozpoczął polonez. – Wiara to nie tylko nakazy i zakazy, ale również czas radości. Trzeba zatem pokazywać, albo raczej stwarzać możliwości, by ludzie mogli bawić się po chrześcijańsku, bez nadużywania alkoholu czy innych środków odurzających, a to w dzisiejszej kulturze nie jest już takie proste. W związku z tym zaprosiliśmy naszych parafian, aby wspólnie przy dobrej muzyce spędzić ten wieczór – powiedział proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Bogusław Kowalski.

Jego zdaniem, tym co, integruje parafię, są różne wspólne inicjatywy, w które wpisuje się również noworoczna zabawa. Przygotowania do niej trwały od miesiąca. – Najpierw było rozplanowanie pracy, później jedni jeździli na zakupy, inni gotowali potrawy, a jeszcze inni przygotowywali wystrój podziemi. To sprawia, że ludzi bliżej się poznają i zaczynają postrzegać parafię jako coś swojego i bliskiego – wyznał ks. Kowalski.

Wśród uczestników zabawy sylwestrowej była młodzież, małżeństwa z niedługim stażem i ludzie w podeszłym wieku. Zgodnie z tradycją część artystyczną, której mocnym punktem był kabaret, poprowadził sam proboszcz bazyliki katedralnej znany ze swoich dowcipów. Odbyła się również loteria fantowa. Zabawa zakończyła się nad ranem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 października

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. 

Dziś w Kościele:
wtorek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,16-25; Ps 19 (18),2-5; Łk 11,37-41
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -