11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawskie Orszaki

Ocena: 0
117

W niedzielę 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, największy Orszak Trzech Króli przejdzie, jak w poprzednich latach, ulicami Warszawy. Tradycyjnie po Mszy Świętej w archikatedrze św. Jana jego uczestnicy spotkają się o godz. 12 na Placu Zamkowym, by obejrzeć na telebimach transmisję modlitwy Anioł Pański z Watykanu.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Następnie spod Kolumny Zygmunta przemówi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i zabrzmią fanfary, na dźwięk których z dziedzińca Zamku Królewskiego wyjdą trzej królowie i wraz ze swoimi dworami wyruszą do stajenki w Betlejem, czyli na plac Piłsudskiego. Przed orszakami królewskimi wyruszy orszak rodzinny, prowadzony przez Świętą Rodzinę z osiołkiem. Orszak przejdzie Krakowskim Przedmieściem i ulicą Królewwską, a po drodze mijać będzie mansjony, gdzie odegrane zostaną sceny z dworu Heroda, gospody, zaśpiewają chóry anielskie i odbędzie się walka dobra ze złem. Po dotarciu do stajenki i oddaniu przez królów pokłonu nowonarodzonemu Jezusowi uczestnicy Orszaku odtańczą poloneza do kolędy „Bóg się rodzi” i będą kolędować ze Świętą Rodziną. Na Placu Piłsudskiego nie zabraknie zagród ze zwierzętami ani gorącej herbaty.

Bardzo podobny przebieg będzie miał Orszak Trzech Króli po praskiej stronie Warszawy – na Targówku. Jak w poprzednich latach, rozpocznie się o godz. 12 Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej przy ul. Wysockiego 8. Potem wyruszy spod pobliskiego Domu Kultury „Świt” i przejdzie ulicą Bartniczą do stajenki w Parku Bródnowskim. Tam także trzej monarchowie z dworami oddadzą pokłon Świętej Rodzinie i rozpocznie się wspólne kolędowanie.

W okolicach Warszawy osobne Orszaki Trzech Króli przejdą m.in. w Halinowie, Mińsku Mazowieckim, Cegłowie, Piasecznie, Nadarzynie, Pruszkowie i Ożarowie Mazowieckim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., do listopada 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -