25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Watykan: dialog środkiem na nacjonalizm i europeizm

Ocena: 0
226

Decyzję brytyjskiego społeczeństwa w sprawie Brexitu należy uszanować. Trzeba się też modlić, aby wszystko to służyło dobru zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Europejczyków – powiedział szef papieskiej dyplomacji. Abp Paul Gallagher, który sam jest Anglikiem, wziął udział w trwającym w Rimini Mityngu Przyjaźni Między Narodami.

Fot. pixabay.com / CC0

Hierarcha mówił m.in. o napięciu między integracją europejską i suwerennością. Podkreślił, że integracja jest wartością sama w sobie. Również idea suwerenności sama w sobie jest dobra, w sensie prawnym i konstytucyjnym, jako samostanowienie i wolność ludów i narodów. Kościół popiera patriotyzm, miłość do własnej ojczyzny i kultury. Problemem jest natomiast nadmierne podkreślanie suwerenności, które prowadzi do zamknięcia na innych.

Zdaniem abp. Gallaghera Europa potrzebuje dziś przede wszystkim uczciwego dialogu. „Można zrozumieć trudności i frustracje wielu Europejczyków, trzeba jednak powrócić do pracy nad projektem europejskim, by go umocnić i oczyścić z tego, co nie jest konstruktywne. Dialog jest najlepszym sposobem na to, by nie żywić ekstremizmów, zarówno nacjonalizmu jak i europeizmu” – dodał szef papieskiej dyplomacji.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim abp Gallagher przyznał, że integracja europejska ma dziś silniejsze poparcie w tak zwanych elitach politycznych niż u zwykłych obywateli.

Instytucje europejskie muszą słuchać obywateli

    “ Myślę, że rzeczywiście tak się to powszechnie postrzega. Podczas ostatnich wyborów było wiele krytyki pod adresem instytucji europejskiej, niekiedy uzasadnionej, kiedy indziej nie. Jest jednak prawdą, że w przyszłości instytucje europejskie muszą się zbliżyć do narodów, więcej muszą słuchać – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gallagher. – Instytucje europejskie muszą się zreformować, aby bardziej docenić wkład narodów. Jeśli zostanie utrzymany aktualny wielki dystans, sytuacja, w której Europa wydaje się nie słuchać i nie zajmuje się problemami, trudnościami i wyzwaniami współczesnego Europejczyka, to utrzyma się również pewna niechęć względem instytucji europejskich. ”

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter