18 marca
poniedziałek
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wawer pamięta

Ocena: 0
114

W dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Izbickiej 1 w Wawrze zgromadzili się 4 marca uczestnicy obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

Prelekcję wygłosił Piotr Bieliński, historyk i społecznik, był apel poległych i złożenie kwiatów pod murem katowni.

– Represje i śledztwa w wawerskim PUBP dotyczyły głównie silnej na tym terenie konspiracji, m.in. oddziałów Kedywu Warszawskiego i innych organizacji. Od lipca 1944 r. do jesieni 1945 r. sowieckie służby śledcze dokonywały tutaj aresztowań i brutalnych przesłuchiwań najpierw wyższych oficerów, później także szeregowców – tłumaczył Piotr Bieliński. Wyjaśnił, że znane są niektóre nazwiska śledczych, ale wiele ich ofiar, które skończyły życie w sowieckich łagrach, pozostaje nieznanych. Wyraził też nadzieję na dotarcie w przyszłości do archiwów Federacji Rosyjskiej, dzięki czemu można będzie to zmienić.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -