16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Westerplatte: pokazy pirotechniczno-rekonstruktorskie w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Ocena: 0
1698

Apel Pamięci, modlitwa międzywyznaniowa, odezwa harcerska i okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych złożą się na program obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

fot. Erwinbauer, pixabay, CC0

Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie o godz. 4.45, w godzinie ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, który stał się tym samym początkiem II wojny światowej.

Po odegraniu hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej uczestników uroczystości powita prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Przewidziane są następnie przemówienia przedstawicieli władz państwowych, w tym ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Tradycyjnie odmówiona zostanie modlitwa międzywyznaniowa w intencji poległych w obronie Westerplatte, nastąpi też odczytanie Odezwy Harcerskiej i odczytanie Apelu Pamięci. Delegacje państowe złożą też wieńce i wiązanki kwiatów.

O godz. 4.45 rozpoczął się atak niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, rozpoczynając tym samym pierwszą bitwę II wojny światowej. Pomimo przeważających sił wroga i ataków zarówno z morza, lądu i powietrza decyzja o kapitulacji podjęta została dopiero 7 września.

Podczas szturmu na Westerplatte poległo co najmniej szesnastu Polaków, zaś straty niemieckie szacuje się na ok. 300-400 zabitych i rannych.

Tragedia pierwszych dni września 1939 r. nieodłącznie wiąże się z budynkiem Viuktoriaschule, obecnie będącego siedzibą Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

To tam w pierwszych dniach września hitlerowcy torturowali i zamęczyli polskich mieszkańców Gdańska. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Modlitwa i upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń odbędzie się 1 września o godz. 10.00 u stóp tablicy przy ul. Kładki 24.

Z kolei w południe pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców u stóp Pomnika.

Ponadto 1 i 2 września na terenie Wartowni nr 1 na Westerplatte odbędzie się festiwal "Spotkanie z Historią". Podczas wydarzenia odbędzie się szereg pokazów pirotechniczno-rekonstruktorskich nawiązujących do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na półwyspie będzie można zobaczyć także zabytkowy sprzęt wojskowy używany przez Polaków walczących na frontach w 1939-1945 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter