29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiec Tybetańczyków z okazji 59. rocznicy antychińskiego powstania

Ocena: 0
401

W mieście Dharamśala na północy Indii, gdzie mieści się siedziba tybetańskich władz na uchodźstwie, odbył się w sobotę wiec z okazji 59. rocznicy wybuchu antychińskiego powstania w Tybecie w 1959 roku.

fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

Kilka tysięcy tybetańskich uchodźców wymachiwało flagami tybetańskimi i wzywało do położenia kresu kontroli Państwa Środka nad Tybetem podczas demonstracji, która trwała około dwóch godzin – informuje agencja Kyodo.

–Chiny precz z Tybetu – wykrzykiwali uczestnicy wiecu. Potrząsający pięścią 93-latek powiedział: "Chcę wrócić do mojej ojczyzny i walczyć o wolność".

– Wpływ Chin na świat rośnie z dnia na dzień, a społeczność międzynarodowa zwraca uwagę na Chiny, zaniedbując kwestię praw człowieka w Tybecie – mówił żalem 52-letni mnich.

– Niech żyje dalajlama – wznosili okrzyki demonstranci, odnosząc się do duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV, który po powstaniu w 1959 r. właśnie uciekł do Dharamśali. Obecnie blisko 83-letni laureat Pokojowej Nagrody Nobla zrzekł się w 2011 r. tytułu przywódcy politycznego Tybetu na rzecz demokratycznie wybranego na uchodźstwie rządu i parlamentu.

Premier rządu na uchodźstwie Lobsang Sangay przypomniał w sobotę w swoim wystąpieniu, że od 2009 roku co najmniej 150 Tybetańczyków podpaliło się w proteście przeciwko chińskiej okupacji Tybetu. Wezwał prezydenta Chin Xi Jinpinga do pokojowego rozwiązania problemu Tybetu na drodze dialogu.

W sobotę obchodzono również 10. rocznicę rozpoczęcia tygodniowego protestu Tybetańczyków, który spotkał się z brutalną reakcją policji i zakończył się gwałtownymi zamieszkami w stolicy Tybetu, Lhasie.

Według chińskich władz za zamieszki z 2008 r. odpowiadali separatyści z tzw. kliki dalajlamy, czyli kontrolowane z zagranicy elementy wywrotowe, sympatyzujące z dalajlamą. Propekińskie władze Tybetu prowadzą obecnie kampanię przeciwko tym – jak się ich określa – "złym siłom", które uważane są za rodzaj przestępczości zorganizowanej.

Zamieszki z 2008 roku Dalajlama IV potępił. Promuje on tzw. środkową drogę, czyli pokojowe dążenie do poszerzania autonomii Tybetu w ramach ChRL. Pekin nie zgadza się na jakiekolwiek zwiększenie niezależności himalajskiej krainy, a dalajlamę uznaje za groźnego separatystę.

Tybetańczycy w indyjskiej Dharamśali wezwali do powrotu z wygnania swego "czcigodnego duchowego przywódcy". Dalajlama XIV uciekł z Chin po powstaniu w 1959 r. i jest oczerniany przez władze w Pekinie za starania o autonomię Tybetu w celu ochrony tybetańskiej kultury, religii i języka – odnotowuje Kyodo. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter