4 kwietnia
sobota
Izydora, Waclawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielka tajemnica islamu

Ocena: 0
1642

Czy muzułmanie mogą żyć w Europie obok chrześcijan? Na to pytanie oraz wiele innych odpowie gość specjalny z Libanu – Nagy El-Khoury. Spotkanie odbędzie się 17 lutego o godz. 18:00 w Centrum Myśli Jana Pawła II.

2016-02-11 13:16
materiały prasowe, sg
fot. materiały prasowe

Chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie ma prawie dwutysiącletnią historię. Pierwsze wspólnoty chrześcijańskie powstały tam o wiele wcześniej niż zaistniał islam, a ich korzenie sięgają czasów apostolskich. „Nie ma więc wątpliwości, że cywilizacja muzułmańska w momencie jej powstawania bazowała na starej kulturze arabskiej, wspólnym dziedzictwie wszystkich arabów, tak muzułmanów, jak i chrześcijan. Z powstaniem Islamu, chrześcijanie arabscy nie przestali przyczyniać się do rozwoju tej cywilizacji, zwłaszcza w takich dziedzinach jak medycyna, nauki ścisłe i literatura” – uważa salezjanin, ks. Kazimierz Gajowy, wieloletni misjonarz, pracujący w Libanie. Poprawniej jest więc mówić o cywilizacji arabskiej wspólnej dla wszystkich arabów, niż o cywilizacji muzułmańskiej. Przykładem zgodnego życia chrześcijan i muzułmanów jest Liban. Tam, te same historyczne losy jednych i drugich są bazą do budowania pokojowego współistnienia. Czy podobnie może być w Europie?

Na to pytanie oraz wiele innych odpowie gość specjalny z Libanu – Nagy El-Khoury.

Nagy El-Khoury z wykształcenia jest prawnikiem. Pełni funkcję dyrektora ds. stosunków międzynarodowych w Notre-Dame de Jamhour College i jest Sekretarzem Generalnym stowarzyszenia l’Amicale des Anciens, działającego na rzecz dialogu chrześcijaństwa i islamu w Libanie. Jest również prezesem światowej Organizacji Absolwentów Edukacji Katolickiej.

Ma na swoim koncie organizację licznych wydarzeń o charakterze publicznym. Przez siedem lat powracał do niego sen, w którym w wielkim namiocie zwróconym ku niebu modlą się chrześcijanie i muzułmanie. Czuł we śnie, jak Matka Boża mówi do niego: "zrób z tym coś". I zrobił. Pokonał wiele przeszkód, by wreszcie doprowadzić do ustanowienia pierwszego na świecie święta narodowego, muzułmańsko-chrześcijańskiego, obchodzonego w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.  Za tę działalność w 2010 r. w Krakowie otrzymał międzynarodową nagrodę Sergio Viera de Mello za zaangażowanie na rzecz dialogu kultur. W 2005 r. w Watykanie otrzymał Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Był doradcą ministra kultury w rządzie Libanu.

Spotkanie, które poprowadzi Monika Mostowska, dziennikarka Radia Warszawa, odbędzie się 17 lutego 2016 roku, o godz. 18.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II, 1 Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje tygodnik "Idziemy".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 kwietnia

Wielu Żydów ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.
Dziś w Kościele: sobota, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,21-28; Jr 31,10-13; J 11,45-57
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
4 kwietnia – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Księcia Ziemowita 39, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter