29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielkość z małej wsi

Ocena: 0
1323

Polska odzyskała niepodległość dzięki takim zdeterminowanym ludziom – podkreśla kapituła nagrody Fundacji „Solidarna Wieś”. Statuetka w formie trzech kłosów trafiła do ks. Czesława Sadłowskiego.

fot. Barbara Stefańska

Kard. Nycz wręcza nagrodę ks. prałatowi Czesławowi Sadłowskiemu

Długoletni proboszcz parafii we wsi Zbrosza Duża w powiecie grójeckim w latach 60. i 70. zmagał się z władzami komunistycznymi o prawo do budowy kościoła, a w zasadzie – do wolności religijnej. Budowa kaplicy, zlikwidowanej przez ówczesne władze, a następnie kościoła odbywała się w nocy, przy ciągłych najazdach milicji i Służby Bezpieczeństwa. Proboszcz był nękany i wielokrotnie skazywany. Represje dotknęły także parafian.

Mobilizacja w obronie praw ludzi wierzących wytworzyła międzyludzką solidarność, która przybrała formę organizacyjną Komitetu Samoobrony Rolników Ziemi Grójeckiej. Był to fundament dla powstania w skali kraju NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W czasie stanu wojennego i w latach 80. ks. Sadłowski ukrywał działaczy „Solidarności”, wspomagał ich działalność, funkcjonowała tam tajna drukarnia.

We wsi, do której szło się przez pola i błota, gdyż nie było asfaltowej drogi, ks. Sadłowski zainicjował działalność Uniwersytetu Ludowego. A po upadku PRL-u założył parafialne radio, wyprzedzając nawet duże stacje komercyjne w Polsce! Radio funkcjonuje do dziś.

– Bogu najwyższemu składam podziękowanie za wszystko, także za tę nagrodę – mówił laureat w czasie uroczystości wręczenia nagrody. Podkreślił, że jest to wielkie wyróżnienie dla niego, ale także dla wszystkich rolników i dla jego parafian. – Moja praca była możliwa dzięki osiągnięciom moich poprzedników. Wpisuję się w sztafetę kapłańskich pokoleń – dodał. Wymienił zwłaszcza „bliskiego jego sercu” błogosławionego Prymasa Tysiąclecia.

Kardynał Wyszyński wspierał działania proboszcza ze Zbroszy Dużej. Prof. Jan Żaryn w czasie laudacji cytował zapiski osobiste Prymasa, w których ten z uznaniem wypowiada się o ks. Czesławie Sadłowskim i jego działalności. To właśnie kard. Wyszyński poświęcił w sierpniu 1974 r. wybudowany z wielkim trudem kościół w Zbroszy Dużej.

Prof. Żaryn zwrócił uwagę, że w zbiorze jawnym IPN jest 9 tys. kart dokumentów dotyczących tej wsi. Wypełniali je głównie funkcjonariusze SB, ale także 123 osoby zarejestrowane jako tajni współpracownicy. Ks. Czesław Sadłowski im przebaczył. Kard. Kazimierz Nycz podkreślał, że to jest dodatkowy wymiar wielkości kapłana, który do dziś mieszka i pracuje w Zbroszy.

Na uroczystości wręczenia nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego obecni byli przedstawiciele władz państwowych i kościelnych, środowisk wiejskich i mediów. Listy wystosowali m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki. Podkreślali w nich zasługi ks. Sadłowskiego. Prezydent zwrócił m.in. uwagę, iż Zbrosza Duża była w latach przełomu ośrodkiem kształtowania niezależnego ruchu ludowego, a laureat był twórcą inicjatyw społecznych, edukacyjnych i charytatywnych w wolnej Polsce.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników bp Leszek Leszkiewicz podziękował ks. Sadłowskiemu za wierność kapłańskiemu powołaniu. Podkreślił, że jest on przykładem człowieka nieszukającego rozgłosu, ale służącego tym, pośród których pracuje.

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona w 2004 r. przez Fundację „Solidarna Wieś”. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce. Laureatem tej nagrody za rok 2019 był abp Henryk Hoser. Galę prowadził przewodniczący Rady Fundacji Sławomir Siwek. Honorowym przewodniczącym kapituły nagrody jest bp Artur Miziński.

Patronat medialny objęły m.in. TVP, Polskie Radio, PAP, KAI i Tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter