25 września
piątek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więźniowie wyremontują mieszkania niepełnosprawnym

Ocena: 0
437

Więźniowie w Białymstoku będą nieodpłatnie remontowali komunalne mieszkania, które posłużą do wdrożenia programu opieki nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Porozumienie w tej sprawie władze miasta podpisały w środę z miejscowym zakładem karnym.

fot. Pixabay.com

Chodzi o trzy mieszkania: w dwóch będą prowadzić samodzielne życie osoby z niepełnosprawnością, trzecie będzie przeznaczone dla ich opiekunów. Lokale mają być gotowe do użytku w połowie roku.

– Dla nas to zysk polegający na tym, że nie ponosimy kosztów związanych z zatrudnieniem (miasto opłaca jedynie badania medycyny pracy i szkolenie bhp, ewentualnie bilet na komunikację miejską – PAP), ale z drugiej strony jest to element resocjalizacji – mówił dziennikarzom przed podpisaniem umowy zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W białostockim zakładzie karnym przebywa obecnie 300 osadzonych, z których 200 pracuje. Dyrektor jednostki płk Piotr Kondraciuk podkreślał, że praca skazanych jest najważniejsza dla ich resocjalizacji. Przypominał, że jednostki penitencjarne realizują program pracy więźniów.

– Mało kto wie, że ponad sto osób wychodzi codziennie poza mury więzienia i na terenie Białegostoku wykonuje różne prace – mówił Kondraciuk i wymieniał np. wykonywane przez więźniów prace porządkowe w przedszkolach i szkołach miejskich. Dodał, że jest duże zainteresowanie więźniów takimi zajęciami. 

– To dla nich jakby furtka do wyjścia na wolność, ich element resocjalizacji"– mówił. Zaznaczył, że nie każdy więzień może pracować na zewnątrz – zgodę wydaje komisja w zakładzie, każdy przypadek rozpatrując indywidualnie. Nie mogą na to liczyć osoby skazane za najcięższe przestępstwa oraz takie, które do końca kary mają więcej niż 3 lata (chodzi o prawdopodobieństwo ucieczki).  

Płk Kondraciuk przyznał, że jest duże zainteresowanie firm prywatnych odpłatnym zatrudnianiem skazanych. Firma płaci im wtedy płacę minimalną, z czego skazany do własnej dyspozycji otrzymuje mniej więcej trzecią część. – Ustawiają się do nas kolejki pracodawców zewnętrznych, dużych firm, żebyśmy skazanych mogli im dać do pracy – dodał dyrektor zakładu karnego w Białymstoku.

Podobna umowa między miastem a zakładem karnym obowiązywała już wcześniej; w 2015 roku udało się w ten sposób wyremontować również trzy komunalne mieszkania: dwa z przeznaczeniem dla osób z dziećmi – ofiar przemocy domowej, a jedno – adaptacyjne – dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławiony Pan, Opoka moja.
On mocą i warownią moją.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 3,1-11; Ps 144,1b.2abc.3-4; Łk 9,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter