8 lipca
środa
Edgara, Elzbiety, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Jesteśmy braćmi i siostrami"

Ocena: 0
442

– Jesteśmy dziećmi jednego Boga, a więc jesteśmy braćmi i siostrami. Pierwotne poczucie braterstwa powinno nadawać ton naszej postawie wobec innych, choć nie zawsze jest to łatwe – zaapelował kard. Stanisław Dziwisz podczas spotkania opłatkowego z mieszkańcami Krakowa.

Życzenia na Rynku Głównym krakowianom złożyli też prezydent miasta Jacek Majchrowski oraz przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider.

Kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że czas Świąt Bożego Narodzenia powinien budzić pierwotne poczucie braterstwa, a także wyzwalać z zadawnionych urazów i niechęci. Zwrócił uwagę, że gest łamania się opłatkiem jest niezwykle symboliczny.

– Tym razem symbolowi towarzyszy również konkretny dar. Dobrze ludzie przygotowali na dzisiaj posiłek, nawiązujący do wieczerzy wigilijnej – stwierdził hierarcha, odnosząc się do trwającej na krakowskim rynku XX Jubileuszowej Wigilii Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących.

– Jest to wzruszający znak, że w tych dniach chcemy jeszcze bardziej pamiętać o wszystkich przeżywających trudne chwile, aby doświadczyli ludzkiej bliskości i solidarności. Niech nikt nie czuje się w tych dniach opuszczony! – mówił.

Kardynał podkreślił, że tegoroczne życzenia mają dla niego szczególny wymiar z uwagi na to, że przechodzi na emeryturę. Towarzyszy im wdzięczność wszystkim, których spotkał podczas piastowania urzędu metropolity krakowskiego. Najpierw złożył życzenia osobom troszczącym się o teraźniejszość i przyszłość miasta.

– Osobom w podeszłym wieku życzę pogody ducha i nadziei. Młodzieży życzę, by strzegła i pogłębiała wartości, jakimi żyliśmy podczas Światowego Dnia Młodzieży. Miastu Kraków życzę dalszego rozwoju, strzeżenia swego duchowego dziedzictwa i hojnego dzielenia się nim z wszystkimi nawiedzającymi podwawelski gród – kontynuował.

– Z tej wielkiej przestrzeni krakowskiego Rynku, kierując wzrok na majestatyczną Bazylikę Mariacką, na Sukiennice i Ratusz, ślemy pozdrowienia całej Polsce. Pokój ludziom dobrej woli! Pokój umęczonej wojną Ukrainie i krajom Bliskiego Wschodu – zakończył kard. Dziwisz.

Prezydent miasta Jacek Majchrowski zaznaczył, że Święta Bożego Narodzenia mają wyjątkowy charakter wspólnotowy. – Powinniśmy w Krakowie dbać o tą wspólnotę, być zjednoczeni i jednomyślni – powiedział. Złożył mieszkańcom i turystom życzenia zdrowych i spokojnych świat.

– Wszystkim Państwu życzę spokoju i pokoju oraz aby przyszły rok był jak najlepszy – dodał w swoich życzeniach świątecznych Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Kośmider podziękował również kard. Dziwiszowi za ostatnie 11 lat posługi.

Po życzeniach kard. Dziwisz pobłogosławił opłatki, którymi wraz z przedstawicielami władz miasta podzielił się z mieszkańcami Krakowa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 lipca

Środa, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera
Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 10,1-3.7-8.12; Ps 105, 2-7; Mt 10,1-7
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter