16 września
poniedziałek
Edyty, Korneliusza, Cypriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wilno świętej Faustyny

Ocena: 0
523

Antokol to jedna z najurokliwszych dzielnic Wilna. W pamięci najstarszych mieszkanców – ulubione miejsce zimą na sanki i latem na plaże i łódki, dzisiaj znane z Miasteczka Studenckiego. Wśród wszechobecnej tu zieleni góruje kościół o niebywałej urodzie.

fot. Aneta Kurowska / Idziemy

Dom, w którym mieszkała św. Faustyna Kowalska

Mawia się, że kiedyś Antokol był dostępny wyłącznie dla wybranych. Jego historia sięga XV w. – bo to jedna z najstarszych dzielnic. „Położony na wschodniej stronie Wilna, był znany niegdyś z dworków szlacheckich, pałaców magnackich, kościołów oraz klasztorów, fundowanych przez rywalizujących ze sobą Sapiehów i Paców. Budowano tu domy letniskowe, wille” – czytamy w książce znanego wileńskiego dziennikarza i publicysty Jerzego Surwiły „Pamiętam Antokol”.

Dzisiejszy Antokol jest znany przede wszystkim z barokowego kościoła Świętych Piotra i Pawła, klasztoru Trynitarzy, Pałacu Wileiszysów [obecnie Instytut Języka Litewskiego – przyp. red.] oraz Pałacu Słuszków [obecnie Litewska Akademia Muzyki i Teatru – przyp. red.]. Szczególnym zainteresowaniem wśród miejscowych Polaków cieszy się restauracja Sakwa – jedna z dwóch polskich restauracji w Wilnie.

– Turyści lubią odwiedzać kościół Świętych Piotra i Pawła oraz domek św. Faustyny. Tam przeciez rodził się w jej duszy obraz Jezusa Miłosiernego, który dziś znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. I domek, i sanktuarium odwiedzają pielgrzymi z całego świata – mówi Gintar? Kavali?nait?, pracownica centrum turystycznego Go Vilnius.

W 2003 r. powstało na Antokolu osiedle domów akademickich, dziś prawdziwe Miasteczko Studenckie z bazą kulturalną, sportową i rekreacyjną. Wśród mieszkających tu studentów Uniwersytetu Wileńskiego i Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina życie wre, pracują i bawią się do rana. Dlatego też zapewne miasteczko nazywane jest również Doliną Świtu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest wilnianką i studentką Uniwersytetu Warszawskiego

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 września

"... nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 2,1-8; Ps 28 (27),2.7.8-9, Łk 7,1-10
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -